son dakika haberleri

Amerikalılar: Trump bizi savaşa sokacak

Newsweek’in haberine göre Amerikalıların büyük çoğunluğu Trump’ın Amerika’yı büyük olasılıkla yeni bir karmaşanın içine sürükleyerek savaşa sokacağını düşünüyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Amerikalılar: Trump bizi savaşa sokacak
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.04.2018  13:36:00 eklendi.

 YouGov tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yüzde 28 oranında katılımcı Trump'ın ülkeyi savaşa sokma ihtimalini “çok olası” şeklinde değerlendirirken yüzde 28 ise “yeterince olası” görüyor. Öte yandan yüzde 16'lık bir kesim “yeterli olasılık” görmezken yüzde 9 “hiç olmayacak bir şey” yorumunu ortaya koydu.


SADECE DEMOKRATLAR DEĞİL CUMHURİYETÇİLER DE AYNI ENDİŞEYİ TAŞIYOR


Hatta Trump'ın kendi partisi olan Cumhuriyetçilerin bile çoğunluğu onun Amerika'yı savaşa sokacağını düşünüyor. Cumhuriyetçi katılımcıların yüzde 30'u konuyu “muhtemel” şeklinde ele alırken, yüzde 46 oranında Cumhuriyetçi savaşı “olası” görmüyor. Yüzde 85 oranında Demokrat ise savaşa sokacağı konusunda “ihtimal” hissediyorlar.


YouGov, 15 ve 17 Nisan arasında gerçekleştirdiği araştırmada 1500 yetişkin ile görüştü. Araştırmayla ilgili yüzde 3.1 artı eksi yanılma payı bırakıldı. Amerikalılar Suriye'de kimyasal silah kullanımı iddiası üzerinden Suriye'yi vurması sonucu, Trump'ın gerçekleştirdiği 'millete sesleniş' konuşması nedeniyle Amerikalıların çoğunlukla bu şekilde düşünüyor olabileceği yorumu yapıldı. Trump geçtiğimiz hafta, “Amerika Birleşik Devletleri güçlerine Suriye diktatörü Beşar Esed'in kimyasal silah yetkinliğine sahip hedeflere duyarlı vuruşlar yapmalarını emrettim” demişti.


SURİYE'NİN VURULMASINDAN ÖNCE DE SAVAŞ İHTİMALİ DÜŞÜNCESİ BASKINDI


Trump'ın bu emir vermesinden önce de araştırma sonuçlar Amerikalıların Trump'ın kendilerini savaşa sokacağını düşündüklerini gösteriyordu. Yine Suriye'ye saldırı sonrası YouGov tarafında yapılan bir araştırma 8-10 Nisan arasındaydı. Bu araştırmaya katılanların da yüzde 52'si savaşı olası görüyordu. Suriye'nin vurulmasından sonra ise savaşa dair “büyük olasılık” gören kesim yüzde 6 oranında arttı.

 

 

TİMETÜRK ÇEVİRİ


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler