son dakika haberleri

ABD'li Sözcü'den Afrin ve Menbiç açıklamaları

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Manning, 'Menbiç’teki DSG güçlerinin hedef alınması durumunda sahadaki ortaklarınızı koruyacak mısınız?' sorusuna 'Çatışmaları önlemek için tedbir alacağız' cevabını verdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
ABD'li Sözcü'den Afrin ve Menbiç açıklamaları
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.03.2018  13:58:00 eklendi.

 ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Rob Manning haftalık basın toplantısında Türkiye'nin Afrin operasyonu ile ilgili soruları yanıtladı.


MENBİÇ'TEKİ PYD UNSURLARI HEDEF ALINIRSA...


Manning kuzeybatı Suriye'deki durumdan kaygılı olduklarını belirtirken "Tarafları IŞİD ile mücadeleye odaklanmaya, masum sivilleri korumaya davet ediyoruz" çağrısını yaptı. Manning, Türkiye'nin Menbiç'teki PYD'yi hedef alması halinde ABD'nin onları koruyup korumayacağı sorusu karşısında, "(Menbiç'te) ABD güçlerinin bulunduğunu tüm taraflar biliyor. Çatışmaları önlemek için tedbir alacağız" dedi.


TÜRKİYE'NİN ADINI VERMEDEN...


Albay Manning, Afrin'e ilişkin “Artan sivil kayıpları, insani yardımın girmeyişi ve büyüyen bir insani kriz. Bu durdurulacak ve değiştirilecek” diye konuştu. Manning, Anadolu Ajansı muhabirinin sorduğu "kuzeyde kötüleşen durumla ilgili özellikle kimin suçlanacağı" sorusuna Türkiye'nin adını vermeden "bütün taraflara durma çağrısı" yaptı. Manning, “Kimin suçlanacağından ziyade bunun durdurulması ve bütün tarafların niçin orada olduklarına odaklanmasından emin olunmasına ihtiyaç var” diye konuştu.


AFRİN İÇİN DE AYNI ŞEYİ SÖYLEMİŞLERDİ


ABD liderliğindeki IŞİD'e Karşı Uluslararası Koalisyonun Sözcüsü Albay Ryan Dillon, geçtiğimiz kasım ayında yaptığı açıklamada Afrin'e yönelik olası bir operasyon halinde “Gerekirse SDG'nin (PKK/PYD) çatısı altındaki herkesi; Araplar, Kürtler, Yezidiler ve Hıristiyanlar'ı destekler ve koruruz” demişti. ABD'li yetkililer daha sonra ağız değiştirerek Afrin'in operasyon sahaları içinde olmadığını açıklamıştı.


"TÜRKİYE İLE MENBİÇ KONUSUNDA ANLAŞMA YOK"


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ile ABD arasında Menbiç konusunda bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.


Nauert, bir gazetecinin, "Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın son açıklamasında ABD ile Türkiye arasında Menbiç konusunda genel bir anlaşmaya varıldığını söyledi. Bu anlaşmanın ABDnin yeni Dışişleri Bakanının göreve başlamasına değin, birkaç hafta birkaç hafta gecikeceğini söyledi" sorusuna verdiği yanıtta, ""Menbiç konusunda bir anlaşma yok" dedi. Nauert, iki hafta önce ABDli ve Türk heyetler arasında yapılan görüşmelerin bir sonraki toplantılarının ne zaman olacağına ilişkin soruyu da, "Şimdilik bu konuda duyuracak bir şey yok" karşılığını verdi.


TİMETÜRK ÇEVİRİ


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler