son dakika haberleri

İngiltere Rus zenginlerin parasına el koyabilir

İngiltere ile Rusya arasındaki ajan krizi yeni bir boyuta taşınıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İngiltere Rus zenginlerin parasına el koyabilir
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 18.03.2018  09:11:00 eklendi.

Rus eski ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia'nın sinir gazı ile zehirlendiği iddiasının ardından İngiltere ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin geleceği sorgulanıyor.


İngiliz hükümeti, Skripal'in zehirlenmesine tepki olarak Rusya'ya yönelik yaptırım kararları alındığını, bu çerçevede 23 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıklamıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un İngiltere'ye yapacağı ziyaretle ilgili davetin geri çekilmesi ile Rusya'da yapılacak Dünya Kupası'na İngiliz devlet erkanı ve kraliyet ailesinden katılım olmayacağı da alınan kararlar arasında yer almıştı. Fakat İngiltere'nin yaptırımlarının “diplomatik” çevre ile sınırlı kalmayacağı, İngiltere'deki Rus oligarkların varlıklarının dondurulabileceği kulislerde konuşulan konuların başında.


Karar'ın haberine göre İngiltere ile Rusya'nın ekonomik ilişkilerinin hacmi her iki ülkenin de görmezden gelemeyeceği kadar önemli. Üstelik olası yeni yaptırımlardan finansal yaptırımlara karşı direnç kazandığı söylenebilecek olan Rus ekonomisinin mi, yoksa Avrupa Birliği'nden ayrılık sürecinde hassasiyetleri artan İngiliz ekonomisinin mi zarar görebileceği tartışmalı. Diğer taraftan uzun yıllardır gelişen ekonomilerle ilişkilerin artırılmasını savunanlar, İngiltere'nin doğrudan yatırımlara ve sıcak paraya en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde rasyonel davranmak gerektiğini düşünenler de var.


Financial Times gazetesinin Tapu Kayıt Merkezi verilerinden derlediği bilgiye göre ülkede yurt dışı bağlantılı şirket yapıları üzerinden şüpheli sayılabilecek konut satın alımlarının toplam hacmi yaklaşık 122 milyar sterlini buluyor. Bu konut satışlarının ciddi bir kısmının Ruslara yapıldığı tahmin ediliyor. İlerleyen dönemde İngiltere'nin kara para aklama ile mücadele operasyonları kapsamında denetim ve incelemelerini sıkılaştırarak Rus zenginlerin kaynağını açıklayamadığı varlıklarına el koyabileceği düşünülüyor.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler