son dakika haberleri

MİT'ten sınır ötesi operasyon! Türkiye'ye getirildi

142 kişinin yaşamını yitirdiği Diyarbakır, Suruç ve Ankara Garı saldırılarının talimatını verdiği belirtilen IŞİD'li terörist İlhami Balı’nın eşi Hülya Balı, MİT’in düzenlediği sınır ötesi operasyonla Türkiye’ye getirildi. Hülya Balı tutuklandı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
MİT'ten sınır ötesi operasyon! Türkiye'ye getirildi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 17.02.2018  14:05:00 eklendi.

 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Afrin bölgesinde terör örgütü PKK/PYD'ye yönelik Zeytin Dalı Harekâtı'nı sürdürürken, Milli İstihbarat Teşkilatı ( MİT) da El Bab'da çok önemli bir sınır ötesi operasyona imza attı.


İçişleri Bakanlığı tarafından 4 milyon TL ödül ile ‘kırmızı' listeyle aranan IŞİD'in ‘Türkiye emiri' olduğu belirtilen İlhami Balı'nın (36) eşi Hülya Balı'nın yerini tespit eden MİT'e bağlı ekipler, harekete geçti.


Gazete Habertürk'ten Neşet Dişkaya'nın haberine göre; El Bab'da olduğu belirlenen Hülya Balı, yaklaşık 2 hafta önce yakalandı. 2 çocuğuyla önce Azez'e, oradan da Kilis'e getirilen Hülya Balı, Kilis Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alındı. Uzun süren sorgusunda eşi ve IŞİD ile ilgili önemli bilgiler verdiği öğrenilen Balı, dün çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.


İLHAMİ BALI YAŞIYOR


MİT tarafından düzenlenen operasyonda İlhami Balı'yı da yakalamak için ekiplerin Hülya Balı'nın kaldığı tüm evlere baktığı ancak bulamadığı belirtildi. Araştırmalar sonucunda Balı'nın yaşadığı ve Mayadin bölgesinde olduğu tespit edildi.


2016'nın temmuz ayına kadar IŞİD'in Türkiye emiri olduğu ifade edilen Ebu Bekir kod adlı İlhami Balı, Diyarbakır'da HDP mitingine bombalı saldırı, Suruç'taki canlı bomba saldırısı, Ankara Garı'ndaki 2 canlı bombalı saldırı, Türkiye-Suriye sınırında bir askerin şehit edilmesi olaylarının talimatlarını veren kişi olarak biliniyor.


Balı'nın verdiği talimatlar sonucu IŞİD'liler tarafından gerçekleştirilen saldırılarda 142 kişi yaşamını yitirdi.


EL KAİDE'NİN İÇİNDEYDİ


Suriye'de IŞİD'in hâkimiyet alanı daraldığı için Mayadin bölgesinde sürekli yer değiştirdiği öğrenilen Balı, geçmişte El Kaide içinde yer almıştı. El Kaide üyeliğinden 3 yıl hapis yatan Balı, 2012'de Suriye'ye gitti ve IŞİD üyesi oldu.


IŞİD'in Türkiye sınır emiri olarak görev alan Balı, Reyhanlı nüfusuna kayıtlı. Balı, örgütün tüm lojistik faaliyetlerinin başında yer almıştı.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler