son dakika haberleri

Zeytin Dalı Harekâtı Rus basınında

Türkiye'nin Suriye'de Afrin'e yönelik olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı, Rus basınında geniş yer buldu.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Zeytin Dalı Harekâtı Rus basınında
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.01.2018  13:58:00 eklendi.

 BBC Türkçe Harekâta ilişkin Rus basınında yer alan yorumları derledi:


- Kommersant - Gazeteye konuşan Rus Uluslararası İlişkiler Konseyi'nden Kirill Semyonov "Türkiye'nin Afrin'deki operasyonu Türk Hava Kuvvetleri'nin Suriye hava sahasını kullandığı düşünülürse, Türkiye'nin sadece Rusya ile anlaşmasının sonucu olabilir. Moskova'nın Kürtlere -YPG- hiçbir borcu yok. Rus ordusunun geçmişte Afrin'de gözlemci güç konuşlandırması Ankara ile pazarlık yapılması için atılmış bir adımdı. O zaman Türkiye'nin operasyonu Moskova için avantajlı değildi. Oysa şimdi Moskova tüm suçu, YPG/PKK'ya kısa menzilli taşınabilir hava savunma sistemleri ve diğer silahları sağlayarak onları ABD etkisinin bir aracı haline getiren ABD'ye atabilir" dedi.


"RUSYA'NIN PLANLARI


Aynı makalede Stratejiler ve Teknolojiler Analiz Merkezi Başkanı Ruslan Pukhov ise "ABD YPG'yi destekliyor. Onlara karşı yürütülen bu operasyon Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için kilit bir mücadele. Aynı zamanda Türkiye'nin ABD ve Batı ile ilişkileri genel olarak kötüleşiyor. Böyle bir durumda Rusya şu senaryoyu oynayabilir: Ankara ile daha yakınlaşmak ve Suriye Ulusal Diyalog Kongresi konusunda desteğini almak için Afrin'i Türkiye'ye ver" dedi.


"ABD ANKARA'YI KIŞKIRTTI"


- Izvestia (Hükümet yanlısı gazete) - Siyasi analist Vyacheslav Matuzov gazetedeki yorum yazısında şu görüşe yer verdi: "Son gelişmeler Suriye ve Ortadoğu'daki durumu ciddi olarak karmaşıklaştırıyor. Ancak Türklerin bu askeri operasyonu diğer oyuncuların politikalarının bir sonucu. ABDİ YPG'yi kullanarak Ankara'yı kışkırtmak için her şeyi yaptı. Üstelik ABD bu tırmandırma sonucunda bir şey daha elde etti: Suriye krizinde siyasi çözümü sürecine zarar verdi. ABD YPG'yi kullanarak Suriye topraklarında varlığının devamını garanti altına alıyor."


 

"TÜRKİYE GÜVENLİ BÖLGE İÇİN BURADA"


- RBC (Ekonomi gazetesi) - Türkiye uzmanı Timur Akhmetov gazeteye yorumunda "Türk ordusunun Suriye topraklarının içlerine girmemesi ve Türkiye sınırında bir tampon bölge yaratma çabalarına yoğunlaşmasını daha büyük olasılık" dedi.


"RUSYA ESED'İ İKNA ETTİ"


- Nezavisimaya Gazeta - Askeri uzmanı General Yuri Netkachev gazeteye yaptığı açıklamada, "Kürtler Rusya-Türkiye gaz anlaşmasında değersiz paraya dönüştü. Türk ordusunun Zeytin Dalı Harekâtı ancak Rusya'nın sessiz onayıyla gerçekleşebilirdi. Rusya'nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'i Türk ordusunun PYD'yi hedefleyen askeri eylemlerinden uzak durması için ikna etmiş olması dışlanamaz" dedi.


"TÜRKİYE BİZİMİKİLERDEN BİRİ"


- Vedomosti - Dimitri Kamyshev gazetedeki köşe yazısında "Burada çifte standartlı politikanın klasik örneklerinden biriyle karşı karşıyayız. Erdoğan, Rusya ile Türkiye'nin yaşadığı kısa bir soğuk savaşın ardından 'bizimkilerden' biri oldu. Bu yüzden 'düşmanlarımızın' yapmasına izin verilmeyen şeylerin onun yapmasına ses çıkarılmıyor" ifadelerini kullandı.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler