son dakika haberleri

Alman gazeteden Afrin yorumu: PKK aptal yerine konuldu, ne acı tecrübe

Alman basını, ABD'nin Afrin operasyonunda PYD'yi yalnız bıraktığını söyleyerek, 'PKK aptal yerine kondu, ne acı tecrübe' dedi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Alman gazeteden Afrin yorumu: PKK aptal yerine konuldu, ne acı tecrübe
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 22.01.2018  15:10:00 eklendi.

 Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin'e düzenlediği Zeytin Dalı Operasyonu, Alman basınında geniş yer buldu.

 

DW Türkçe'nin aktardığına göre şunlar yazıldı:


"NE ACI.."


- Berliner Morgenpost gazetesi harekât karşısında Batı'nın Kürtleri yalnız bıraktığını yazdı. Gazetede şu ifadeler yer aldı: "Ankara için bu harekat YPG'yi hedef alan bir terörle mücadele operasyonu. Ancak YPG, IŞİD'e karşı mücadelede Batı'nın en sıkı partneri. Türkiye'nin ABD'nin müttefiklerine karşı saldırıları aynı zamanda gücendirici bir meydan okuma anlamı da taşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan saldırı tehdidini defalarca tekrarlamış, ancak Washington bu tehditleri ciddiye almamıştı. Bu bir hataydı."


ABD'nin Irak'ta Barzani yönetimini yalnız bıraktığı gibi PKK'yı da yalnız bıraktığını savunan gazete, "Demek ki demokratların güvenirliğine inanmak tehlikeli bir iş. Ne kadar acı bir tecrübe” yorumunda bulundu.


"HEM BARZANİ HEM PKK..."


- Süddeutsche Zeitung'da yayınlanan "İhanete uğradılar" başlıklı yorumda ise, Barzani yönetiminin de PKK'nın da Batılı müttefikleri tarafından yalnız bırakıldığı ve 'aptal yerine konduğu' vurgulandı: "ABD ile Rusya'nın sadece adet yerini bulsun diye homurdanacaklarını, ama Erdoğan'a zorluk çıkarmayacaklarını o da biliyor. Zira her iki büyük gücün de ona ihtiyacı var; birinin NATO müttefiki olarak, diğerinin de Suriye'deki kaosu belki bir gün düzene sokabilmek için."


- Allgemeine Zeitung gazetesi ise Türkiye'nin operasyon tehdidinde Trump yönetiminin zaafiyetinin rol oynadığı görüşünde.


"Bu olan bitenler, Trump'ın dünyada düzen kurucu güç olmaktan vazgeçmesiyle ABD'nin kendini ne kadar zayıflattığını gözler önüne seriyor. Aynı zamanda bu olan bitenler Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ölçüsüzlük stratejisi ile ne kadar ileri gidebildiğini de gösteriyor."


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler