son dakika haberleri

Rusya'dan PYD'ye Afrin teklifi: TSK gelmeden çıkın, Esed yerleşsin

Rusya'nın Afrin'e Zeytin Dalı operasyonunu başlamadan önce son ana kadar pazarlık görüşmelerini sürdürdüğü ve PYD'ye 'TSK gelmeden çıkın, Esed yerleşsin' teklifinde bulunduğu ortaya çıktı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Rusya'dan PYD'ye Afrin teklifi: TSK gelmeden çıkın, Esed yerleşsin
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 22.01.2018  12:36:00 eklendi.

 Map of Syrian Civil War adıyla hizmet veren syrialiveuamap'in haberine göre PYD liderlerinden Aldar Halil, Cumartesi günü Türk Silahlı Kuvvetleri Zeytin Dalı Operasyonu'nu başlatana kadar Rusya'nın kendilerine teklifte bulunduğunu söyledi.


"SİZ ÇIKIN ESED GİRSİN"


Halil “Rusya bize elimizdeki bölgeleri Suriye hükümetine teslim etmemizi istedi. Biz kabul etmedik, topraklarımızı teslim etmeyeceğiz. Bütün bölgelerimizi savunacağız" dedi.


RUSYA GERİ ÇEKİLMİŞ


19 Ocak Cuma günü saat 14.00 civarında gelen bir habere göre Rus askerleri Afrin'den çekilmişti. Akşam saatlerinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından 'muallak' bir şekilde 'yalanlanan' iddiaların doğruluğu ise Zeytin Dalı Operasyonu'nun başlamasının ardından geldi. Afrin'e Operasyon'un başlamasından yalnızca bir buçuk saat sonra Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin Afrin'e yönelik operasyonu sonrasında Suriye'deki Rus askeri yönetiminin, bölgedeki Rus birliklerinin güvenliği için gerekli adımları attığı" belirtildi.


PYD'DEN RUSYA'YA TEPKİ


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne yakınlığı ile bilinen Rudaw'a konuşan YPG'li yetkili şunları söyledi:


“Uluslararası güçlerin, başta da Rusya'nın -ki Rus askerleri de Efrin'de konumlanmış durumda- onayı olmadan bu saldırının gerçekleşmesinin mümkün olmadığını iyi biliyoruz. Bu nedenle bu saldırılardan ve gerçekleşen katliamdan dolayı işgalci Türk devleti kadar Rusya'yı da sorumlu görüyoruz. Efrin Halk Savunma Birlikleri Komutanlığı olarak yurtsever halkımıza, tüm Kuzey Suriye bileşenlerine ve Efrin Kantonu halkına çağrımız şudur; biz faşist Türk devletinin oyunlarıyla yenilmeyiz! Şu ana kadar da görüldüğü gibi hiçbir şekilde Efrin halkı yerini terketmedi ve düşmanın planladığı gibi Efrin'i terketmeyecek.” 

 

TIMETURK | ÇEVİRİ

 

 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler