son dakika haberleri

Hindistan dünyanın 6. nükleer gücü olacak

Hindistan, nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip 5 bin kilometre menzilli Agni-V balistik füzesini test etti.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Hindistan dünyanın 6. nükleer gücü olacak
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.01.2018  13:23:00 eklendi.

 ABD ve İsrail ile askeri ve siyasi işbirliğini geliştiren Hindistan, nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip 5 bin kilometre menzilli kıtalar arası Agni-V balistik füzesini test etti. Yerel basında yer alan haberlere göre füze, Abdülkelam Adası'ndan fırlatıldı. Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman, nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip Agni-V balistik füzesinin başarıyla test edildiğini açıkladı. Yerel basın, füzenin tüm testlerden geçip geçemediğinin henüz bilinmediğini yazdı. Agni-V füzesi tüm testlerden geçerse Hindistan, dünyada uzun menzilli balistik füzeye sahip 6'ncı ülke olacak.


PAKİSTAN'A KARŞI ANGİ-I FÜZELERİ


Yeni Şafak'ın haberine göre uzmanlar, Hindistan'ın sahip olduğu kısa menzilli Prithvi, Dhanush, Angi-I füzelerinin Pakistan'a, uzun menzile sahip Agni-IV ve Agni-V füzelerinin de daha çok Çin'e yönelik üretildiği yorumunda bulunuyor. Hindistan ve Çin arasında 1962'de Himalayalar'daki sınır anlaşmazlığı yüzünden kısa süreli savaş yaşanmış, iki ülke ateşkesin ardından savaş öncesi sınırlarına geri dönmüştü.


YÜKSELEN ŞER EKSENİ


Pakistan Meclis Başkanı Rıza Rabbani, ABD, İsrail ve Hindistan eksenin İslam dünyasına büyük bir tehdit teşkil ettiğini kaydetti. İran'da İslam Ülkeleri Parlamenterler Birliği'nin 13'üncü toplantısında konuşan Rabbani, “Bu tehditle başa çıkmak için Ümmetin birliğine ihtiyaç var. Bugün Pakistan ve İran yarın başka bir ülke hedefte olacak” ifadelerini kullandı.


ÇİN'DEN NÜKLEER DENİZALTI


Çin, Pakistan'daki Gwadar limanında nükleer denizaltı üssü inşasına başladı. Gwadar Limanı, Çin'in ticaret gemilerine ve donanmasına Hint Okyanusu'na çıkış kapısı sunuyor. Nükleer denizaltı filosu, Hindistan donanmasının her hareketini yakından takip edebilecek. Çin ABD kaynaklı çeşitli tehditlerle karşı karşya. Japonya, Avustralya ve Hindistan ile güvenlik işbirliğine yönelmesi, Güney Çin Denizi'ndeki adalar sorunu, Malakka Boğazı'nın kapatılması tehlikesi, gelişen Hint-ABD stratejik ilişkileri ve Hindistan'ın Hint Okyanusu'nu kontrol altında tutma hayalleri Çin'i korkutuyor. Gwadar sayesinde Çin, Hint Okyanusu'ndaki Malakka Boğazı'ndan mallarını Afrika, Avrupa ve diğer ülkelere taşıyan gemilerin engellenmesi halinde, müdahale edebilecek.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler