son dakika haberleri

İran'dan ABD'ye: Misilleme yapacağız

İran, ABD'nin İran'daki yargı erki başkanını ambargo listesine eklemesine tepki gösterdi. İran Dışişleri Bakanlığı 'Misilleme yapacağız' dedi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İran'dan ABD'ye: Misilleme yapacağız
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 13.01.2018  14:14:00 eklendi.

 ABD Cuma günü, ambargo listesine 14 kişiyi daha ekledi.


LİSTEDE ÖNEMLİ BRİ İZİM VAR: LARİCİNİ


Bu kişiler arasında İran'daki yargı erki başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani de bulunuyor. ABD Maliye Bakanlığı, Laricani'nin mahkûmlara yönelik işkence ve kötü muameleden sorumlu olduğunu iddia ediyor.


WASHINGTON NÜKLEER ANLAŞMAYI SON KEZ UZATTI


Cuma günü ABD, İran'la nükleer anlaşmasının son bir kez daha uzatılacağını da açıkladı. ABD, nükleer anlaşma ardından İran'a yönelik ambargoları askıya almış olsa da; terörizm, insan hakları ve balistik füze sistemlerinin geliştirilmesiyle ilgili olarak İran'a yönelik cezalandırıcı tedbirlerine devam ediyor.


İRNA DIŞİŞLERİ: MİSİLLEME YAPACAĞIZ


BBC'nin haberine göre İran Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Trump rejiminin (Laricani'ye yönelik) düşmanca adımı uluslararası toplum yönetimindeki tüm kırmızı çizgileri aşmış ve uluslararası hukuku ihlal etmiştir. Bu kesinlikle, İslam Cumhuriyeti tarafından ciddi bir tepkiye karşılanacaktır" ifadeleri yer aldı. Açıklamada, 'ABD Başkanı Trump'ın İran halkına yönelik düşmanca tutumuna devam ettiği ve birçok kez başarısızlığa uğrayan tehditlerini sürdürdüğü' belirtildi.


ABD-İRAN ARASINDAKİ NÜKLEER GERİLİM


ABD Başkanı Trump nükleer anlaşmayı başından bu yana eleştiriyor. Son uzatma kararına göre, anlaşmada 120 gün içinde anlaşmada bir değişiklik yapılmazsa ABD tek taraflı olarak anlaşmadan çekilecek.


2015 yılında ABD'nin eski başkanı Barack Obama döneminde imzalanan anlaşma ile İran'ın uranyum zenginleştirme programının 2025 yılına kadar ertelenmesi kararı alınmıştı.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler