son dakika haberleri

İngiltere Adalet Bakanı: Parmak telefonlar yasaklansın

Parmak telefonları yasaklama çağrısında bulunan Bakan Lidington, 'Bu telefonlar açıkça kaçak kullanım için satışa çıkarılıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İngiltere Adalet Bakanı: Parmak telefonlar yasaklansın
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 18.12.2017  14:49:00 eklendi.

 İngiltere Adalet Bakanı David Lidington, parmak telefonların satışının, alışveriş siteleri tarafından yasaklanması gerektiğini söyledi.

 

Çağrıyı yapan David Lidington, parmak telefonların "güvenlik taramalarından geçirilebildikleri" şeklinde reklamının yapıldığını da belirtti.


CEZAEVLERİNDE 20 BİN TELEFON VE SİM KART YAKALANDI


Parmak telefonlar, İngiltere'de 25 Sterlin (128 TL) civarında fiyatlara satın alınabiliyor. Ancak bu rakam cezaevinde 500 Sterline kadar ulaşıyor.


BBC Türkçe'nin aktardığına göre 2016 yılında İngiltere'deki cezaevlerinde yaklaşık 20 bin telefon ve sim kart yakalandı.


ALIŞVERİŞ SİTELERİNE ÇAĞRIDA BULUNDU


Sanal marketlerdeki reklamlarda metal içermeyen yapılarına vurgu yapılıyor ki bu da parmak telefonların cezaevinin metal dedektörlerini aşabilmesi demek.


Yasaklama çağrısını yapan Bakan Lidington, "Bu telefonlar açıkça kaçak kullanım için satışa çıkarılıyor" dedi ve ekledi, "Alışveriş sitelerine, bu ürünleri kaldırma çağrısı yapıyorum"


AYLAR ÖNCE SATIŞINI ENGELLEDİK


Lidington, cezaevinde yasak olan cep telefonlarının, yeni suçların planlanmasında kullanılabildiğini de sözlerine ekledi.


Cezaevlerindeki parmak telefonların kullanımını engellemek için, bu tür telefonları üreten markalarının iletişim ağına katılmasının yasaklanabileceği de belirtiliyor.


Alışveriş sitesi eBay, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "aylar önce" bu tür cihazların el değiştirmesinin önüne geçilmeye başlandığı açıklandı.


BBC bu haberle ilgili Amazon ve Gumtree siteleri ile de yorum için temasa geçti.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler