son dakika haberleri

Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu nasıl ortaya çıktı?

Türkiye'nin FETÖ'nün darbe girişiminin kilit isimlerinden olan Adil Öksüz'ü Almanya'dan istemesine ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı. Darbenin kara kutusu Öksüz'ü iltica başvurusu ele vermiş.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu nasıl ortaya çıktı?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.11.2017  11:45:00 eklendi.

 FETÖ lideri Fetullah Gülen'in 15 Temmuz'da görevlendirdiği en kritik isimlerden biri olan Adil Öksüz'ün Almanya'dan iadesi için dosya hazırlandı.

 

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hazırladığı 18 sayfalık iade dosyanın, Öksüz'ün kaçmasından hemen sonra çıkartılan geçici tutuklama talebinin devamı olduğu öğrenildi. Öksüz, Türkiye'den yasal yollarla çıktığı tespit edilemediği için geçici tutuklama kararı ile aranmaya devam ediliyordu. Ancak son aylarda Almanya'da olduğuna ilişkin bilgiler nedeniyle geçici tutuklama talebindeki bilgiler tercüme ettirilerek iade dosyasına çevirildi. Adalet Bakanlığı, mahkemenin kendisine gönderdiği Öksüz'ün tutuklanarak iade edilmesi talebi dosyasını Almanya'ya gönderilmesi için Dışişleri Bakanlığı'na iletecek.


İLK İHBARLAR TÜRKLERDEN


Karar'dan Hilal Öztürk'ün haberine göre Öksüz'ün Almanya'da olduğuna ilişkin iddialar oradaki Türk vatandaşlarının ihbarlarıyla başladı. Öksüz'ün 17-18 Temmuz tarihlerinde bir lokantada yemek yerken gördüğünü söyleyen Türk vatandaşları, yetkililere bilgi verdi.


İLTİCA BAŞVURUSU


Öte yandan Türk yetkililere ulaşan bir diğer iddia ise Öksüz'ün iltica başvurusu yaptığı ve geçici oturma talebinin kabul edildiği yönündeydi. Almanya'nın iltica başvurusunu gizli tuttuğu ve henüz bu konuda bir işlem yapılmadığı ifade edildi. Dışişleri Bakanlığı bu bilgilerle Almanya'ya nota vererek Öksüz'ü sordu. Ancak Almanya bu notaya cevap vermedi.


Habere göre Öksüz'ün iltica başvurusu ve bu ülkede olduğuna dair iddiaların somutlaştırıldıktan sonra iade dosyası için düğmeye basıldı.


ALMANYA'YA NASIL KAÇTI?


Öksüz'ün Almanya'ya nasıl kaçtığı ile ilgili değerlendirmelerde de iki senaryo ağırlık kazandı. Kaynaklar, Öksüz'ün kanlı darbe girişiminin ardından yurtdışına kaçamadığı, gaygubet evlerinde saklandıktan bir süre sonra, sahte kimlikle Gürcistan üzerinden ya da özel bir uçakla kaçırıldığı üzerinde durulduğunu belirtti. Akıncı Üssü'ndeki soruşturma sırasında Öksüz'ün içeride olduğunu gösteren bir kamera görüntüsünün ortaya çıkmamasına da dikkat çeken kaynaklar, darbe girişimini yöneten diğer isimler Kemal Batmaz ve Harun Biniş'in güvenlik kameralarına yakalandığını hatırlattı. Öksüz'ün darbe girişimi sırasında nerede olduğunun da araştırıldığı belirtildi.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler