son dakika haberleri

Gevaş'ta 249 Şehit Anısına 249 Fidan

Gevaş 15 Temmuz Kahramanları Hatıra Ormanı

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Gevaş'ta 249 Şehit Anısına 249 Fidan
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 14.07.2017  13:47:00 eklendi.

 Van’ın Gevaş İlçesinde 15 Temmuz Anma Etkinlikleri çerçevesinde Gevaş Kaymakamlığı öncülüğünde, Gevaş Belediyesi ve Van Orman İşletme Müdürlüğü birlikteliğiyle 15 Temmuz Kahramanları Hatıra Ormanı teşkil edilerek 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminde şehit olan 249 vatan evladı için 249 fidan dikildi.


Gevaş İlçesi Orta Mahalle mevkiinde Artos Dağının eteklerinde ve Gevaş şehir merkezine hakim bu mıntıka daha önce Gevaş Belediyesi tarafından kısmen ağaçlandırılmıştı. 15 Temmuz Anma Etkinlikleri çerçevesinde söz konusu bu alan Gevaş Kaymakamlığı öncülüğünde 15 Temmuz kahraman şehitlerine adandı. Bu çerçevede Van Orman İşletmeleri Müdürlüğünün katılımıyla her biri 15 Temmuz darbe girişimindeki demokrasi şehitlerinin adını taşıyacak 249 adet yeni fidan dikimi yapıldı.


Gevaş Kaymakamı İshak Çınar, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ve Van Orman İşletmeleri Müdürü Mehmet Kandilli’nin katılımıyla gerçekleşen törene aynı zamanda bürokratlar, STK başkanları, muhtarlar ve halkın yoğun katılımı oldu. 14 Temmuz 2017 Cuma günü saat 10.00’da gerçekleşen tören Gevaş Orta Mahalle Aslı Hatun mevkiinde gerçekleşti.


Sinan HAKAN; Gevaş bu ormana gözü gibi bakacak…


Etkinliğin açılışında ilk sözü alan Gevaş Belediye Başkanı Sinan HAKAN “Çok anlamlı bir çalışma oldu. Burası daha evvel kısmen ağaçlandırdığımız yaklaşık 13,5 dönümlük bir arazidir. Kıymetli Kaymakamımız İshak Çınar’la etkinlik programlarını istişare ederken böyle fikir oluştu. Kendileri hemen Van Orman İşletme Müdürümüz Mehmet Kandilli Beyle iletişime gerçek bu anlamlı organizasyonun startını vermiş oldu. Gevaş halkı 15 Temmuz’u hafızasında ve 15 Temmuzun kahraman şehitlerinin anısını yüreğinde her zaman muhafaza eden bir halktır. Bundan böyle burası aziz şehitlerimizin adını taşıyan 15 Temmuz Kahramanları Hatıra Ormanı isimli bir mekan olacak. Gevaş halkı, belediyesiyle ve tüm kurumlarıyla buraya gözü gibi bakacak ve koruyacaktır. Bu çalışmayı başlatan Kıymetli Kaymakamımız İshak Çınar Beye ve Orman İşletme Müdürlüğümüze Gevaş halkı adına şükranlarımı sunuyorum.” Şeklinde konuştu.


Kaymakam İshak Çınar; 15 Temmuzu Unutmayacak, Unutturmayacağız!


Gevaş Kaymakamı İshak Çınar özetle; “Ülke olarak, millet olarak 2016’da yaşadığımız o hain darbe girişimini ve 15 Temmuzun aziz kahraman şehitlerini unutmayacak, unutturmayacağız. Sayın başkanın dediği gibi istişare sonucu bu karara vardık. Buradaki arazinin bir kısmını Belediyemiz evvelce ağaçlandırmıştı. Şimdi burayı daha da genişletmiş olduk. 249 Fidan dikiyoruz, her fidan 15 Temmuzun kahramanlarından birinin ismini alacak. Aziz anılarını burada yaşatacağız. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Buranın adını da 15 Temmuz Kahramanları Hatıra Ormanı olarak belirledik. Van Orman İşletme Müdürümüz Mehmet Kandilli’ye de teşekkür ediyorum. Kaymakamlık, Belediye ve Orman İşletme Müdürlüğü olarak kısa bir zaman zarfında bu çalışmayı yapmış olduk. Belediyemiz buranın bakımını üstlendi. Burada bulunan haziruna duyarlıklarından ötürü teşekkür ediyorum. Hayırlara vesile olsun.” Şeklinde konuştu.


Ağaç dikiminden sonra İlçe Müftüsü Sn Şeyhmus Bender tarafından Kuranı Kerim ve aziz şehitler anısına dualar okundu. Gevaş’ta 15 Temmuz Anma Etkinlikleri, Cuma günü ikindi namazı öncesi merkez camiinde verilecek mevlit ve vatandaşa helva dağıtımının yanı sıra Cumartesi akşamı saat 20.00’da İlçenin yeni sembolü haline gelen Saat Meydanındaki büyük etkinlikle devam edecek.

 

 


Gevaş |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler