son dakika haberleri

Fransız ekonomisi endişe verici durumda

Le Monde yazarlarından Elise Barthet, yazdığı yazıda 'Uluslararası ilişkiler, sosyal durumlar ve vergi artışları ekonominin dinamizmine yön verdi.' dedi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Fransız ekonomisi endişe verici durumda
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 22.09.2018  13:55:00 eklendi.

 Le Monde yazarlarından Elise Barthet, Fransız ekonomisinin gidişatı hakkında kaleme aldığı yazısında; 2017 yılında büyümeyi görmek için caddeyi geçmek yeterliydi. Bu yıl, gelişen olaylar devlet başkanı için çok daha karmaşık görünüyor. Hükümet, sadece 2018 faaliyetlerinin % 1,7'lik bir büyümesine güveniyor.


İlk çeyrekte, Fransız gayri safi iç hasıla sadece % 0,2 oranında arttı. Bu oran, 21 Eylül Cuma günü euro bölgesi için % 0.4'e karşılık geliyordu. İtalya bile krizde sıkışmışken, daha iyisini yapabildi. Bu yüzden herkesin morali çok kötü.


Ocak ayında tarihi ortalamanın üzerinde seyrederken, son aylarda hane halkının güven endeksi düştü. İlkbaharın başına kadar, 100 eşiğinin altındaydı. Kriz öncesi seviyesine gelmiş olmasına rağmen, yılbaşından bu yana 7 puan kaybedildi.


Bununla birlikte, tüm grafikler o kadar kötü bir gidişata sahip değil. Hane halkı tüketimi ve konut harcamaları durgunlaşırken, şirketlerin yatırımdan vazgeçmedikleri görülmektedir. Temmuz ayında üretim fazla iyileşmedi, ancak çoğu ekonomist son çeyrekte bir toparlanma bekliyor. "2017 yılının oldukça olağanüstü olduğunu unutmamalıyız. BNP Paribas'ta iktisatçı olan Hélène Baudchon, “Daha sürdürülebilir bir hıza dönmeye başlıyoruz” diyor.


Kaynak: Elise Barthet, Le Monde

TİMETÜRK ÇEVİRİ


Dünya |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler