son dakika haberleri

Eşbaşkanlardan Marmara depremi'ne dair açıklama

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümü nedeniyle açıklama yaparak, depremde yaşamını yitirenleri andı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Eşbaşkanlardan Marmara depremi'ne dair açıklama
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 17.08.2019  16:57:00 eklendi.

 Eşbaşkanlar Özgökçe ve Avcı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Son yıllarda ülke olarak yaşadığımız en büyük felaketlerden biri olan 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depremi’nin üzerinden 20 yıl geçti. Ülkemizin yaşadığı büyük felaketlerden olan depremde resmi rakamlara göre 18 bin insanımız yaşamını yitirdi, onbinlercesi yaralandı. İzmit, Yalova ve Adapazarı olmak üzere Marmara Bölgesi’nin tamamını etkileyen 7,4 büyüklüğündeki yakıcı deprem ardında tarifsiz acılar bıraktı.

 

Doğal afetlerin, hazırlıksız yakalanıldığında nasıl büyük felaketlere dönüştüğünü acı bir şakilde tecrübe etmemize karşın, 2011 Van depremlerinde yaşadıklarımız yaşananlardan hiçbir ders çıkarmadığımızı bize bir kez daha gösterdi.

 

Marmara ve Van’da yaşadıklarımız, depremlerin ülkemiz için yakın bir tehdit olduğunu ortaya koyarken, betonlaşmayı esas alan, denetimden uzak, ticari bir anlayışla gerçekleştirilen şehir planlamaları, geleceğe umut ve güvenle bakmamızı engelleyen en büyük etkenlerin başında gelmekte. 1999 Marmara Depremi'nin üzerinden 20 yıl geçti fakat deprem konusunda hala 20 yıl öncesinin bile çok gerisindeyiz. Bu tehdide rağmen ciddi adımların atılmaması bu ülkede yaşayan her vatandaş gibi bizleri de derinden kaygılandırmaktadır.

 

Marmara Depremi'nin 20'nci yıldönümünde, depremde yitirdiklerimizi bir kez daha rahmetle anıyor ve depremzede vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtirterek, böylesi felaketlerin bir daha yaşanmamasını diliyoruz.


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler