son dakika haberleri

Erol Dora: Sağlıklı bir anayasa tartışması için OHAL kaldırılmalı

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Meclis Genel Kurulu’nda devam eden Anayasa Değişiklik teklifi görüşmeleri sırasında söz aldı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Erol Dora: Sağlıklı bir anayasa tartışması için OHAL kaldırılmalı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 12.01.2017  12:10:00 eklendi.

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, meclis genel kurulunda söz aldı. Dora " Ülkenin yönetim biçiminde köklü değişiklikler yapılması yönünde bir değişikliğe sadece iki partinin karar vermesi durumu toplumun ortak iradesini yok saymaktadır.'' Dedi. Dora'nın konuşmasından satırbaşları şöyle;

 

1789 Fransız İnsan Hakları Bildirgesi’nde "Erkler ayrılığının bulunmadığı toplumlarda anayasa yoktur" denilmektedir. Getirilen teklifte de, Anayasa Mahkemesinin ve HSYK'nın oluşumu ve üyelerinin belirlenmesini dikkate aldığımızda kuvvetlerin tek bir kişinin elinde toplandığı açıkça görülecektir.


Bir kişinin hem partisini hem devleti temsil etmesi ancak ve ancak bir parti devletinde mümkün olabilmektedir. Bu teklifle 21'inci yüzyılda Türkiye'ye önerilen, bir parti devleti rejimidir.


Sağlıklı bir anayasa tartışması için OHAL kaldırılmalı

Günümüzde birçok çağdaş dünya anayasasında ve özellikle demokratik olarak nitelendirdiğimiz ülkelerin anayasalarında, savaş, sıkıyönetim, olağanüstü hâl gibi olağanüstü dönemlerde anayasanın değiştirilemeyeceğine dair hükümler bulunmaktadır; örneğin, Fransa, İspanya ve Portekiz anayasaları olağanüstü dönemlerde anayasa değişikliğini yasaklamışlardır. 


Anayasa yapımı güç dengelerince değil, demokratik ilkeler yoluyla belirlenir 

Ülkenin yönetim biçiminde köklü değişiklikler yapılması yönünde bir değişikliğe sadece iki partinin karar vermesi durumu toplumun ortak iradesini yok saymaktadır. AKP ve MHP sanki bu konu iki partinin iç meselesiymiş gibi ele almışlardır. Gelişmiş demokrasilerde, anayasal düzenin devamlılığı sırasında anayasa yapımı güç dengelerince değil, demokratik ilkeler yoluyla belirlenir ve gerçekleştirilir.


Siyaset |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler