son dakika haberleri

Erdoğan işaret etmişti, Mahmur kampı neden önemli?

Irak merkezi yönetimine bağlı Musul Eyaleti sınırları içindeki Mahmur’da bulunan 2 PKK kampında, 1700 terörist barınıyor. Kamp, Cumhurbaşkanı'nın bir canlı yayın sırasında 'vurabiliriz' demesi üzerine gündeme gelmişti.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Erdoğan işaret etmişti, Mahmur kampı neden önemli?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 09.06.2018  14:18:00 eklendi.

 Ankara, kasım ayından bu yana Irak merkezi yönetimi ve IKBY ile yaptığı 8 görüşmede, PKK'nın Kandil, Sincar ve Kandil-Sincar-Suriye hattında geçişlerde lojistik üs olarak kullandığı Mahmur konusunda uyarılar yaptı.


1996'DAN BERİ 10 BİNDEN FAZLA KİŞİ YAŞIYOR


Habertürk'ten Çetiner Çetin'in haberine göre; Irak merkezi yönetimine bağlı Musul Eyaleti'nde yer alan ve BM gözetimindeki Mahmur Kampı'nda 1996'dan bu yana 11 bin 480 kişinin yaşadığını ifade eden yerel yetkililer, IŞİD'in Mahmur'ı kontrol altına aldığı 2014'ten sonra PKK'nın ağır silahlı teröristleri bölgeye gönderdiğini, o tarihten beri sivillerin yer aldığı Mahmur Kampı'nın hemen yanı başına sözde Şehit Harun Kampı kurduğunu ve 1700 kişilik terörist grubu bu bölgede beklettiğini belirtiyor.


ERDOĞAN İŞARET ETMİŞTİ


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında Türkiye'nin Kandil, Sincar ve Mahmur'daki kampları her an vurabileceğini söylemişti.


Başbakan Binali Yıldırım da dün akşamki NTV canlı yayınında "Fırat'ın doğusunda sorunumuz devam ediyor. Sınırın 30 km derinliğinde TSK unsurları konuşlandı. Ötesi Kandil de Mahmur da Sincar da olabilir" ifadelerini kullandı.


KAMP BM DENETİMİNDE


Gözler şimdi Mahmur Kampı'nda. Mahmur'daki yerel yöneticiler de uzun yıllardır PKK'nın BM denetimindeki kampı adeta yaralıları için rehabilite merkezine dönüştürdüğünü dile getirerek, bunun ilçedeki diğer siviller için risk yarattığını vurguluyor. Yerel kaynaklar, Ekim 2014'ten bu yana BM'nin Mahmur Kampı'nın yakınında 2 PKK kampının yer aldığını ve bu kampların, Kandil ile Sincar ve Suriye arasında lojistik hatta dönüştüğünü dile getiriyor.


GÖRÜŞME TRAFİĞİ SÜRÜYOR


Bölge Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gözetiminde. Zira halihazırda Musul'a bağlı olan Mahmur için Bağdat ve Erbil yönetimi ile görüşme trafiğinin sürdüğü ifade ediliyor. Ancak Bağdat yönetiminin sessizliği Ankara'da tepki ile karşılanıyor.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler