son dakika haberleri

Ercişli öğrenciler, projeleriyle kazaları azaltmayı amaçlıyor

Van’ın Erciş ilçesindeki Şehit Polis Halil Hamuryen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, yaptıkları proje ile trafik kazalarını azaltmayı amaçlıyorlar.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Ercişli öğrenciler, projeleriyle kazaları azaltmayı amaçlıyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.03.2018  23:15:00 eklendi.

 TÜBİTAK'ın bu yıl 49.’sunu düzenlediği ‘Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Van bölge finalinde 3. olan Erciş Şehit Polis Halil Hamuryen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, ‘Araç İçi Kavşağa Giriş Proaktif Uyarı Sistemi’ isimli çalışmalarıyla 12 ilden öğrencilerin katıldığı yarışmada bölge üçüncülüğü elde ettiler. 

 

Okulun Fizik Öğretmeni Fatma Geniş Atsatan; öğrencilerinin trafik kazalarını önlemek için kavşaklarda uyarıcı sistem yaptıklarını belirtti. Bu kapsamda bir süre araştırma yaptıklarını da anlatan Atsatan, "Öğrenciler bana böyle bir fikirle geldiler. Yaptığımız araştırmalarda, trafik kazalarının ne kadar sık gerçekleştiğini ve bu kazalarda insan faktörünün ne kadar fazla olduğunu tespit ettik. İnsan faktörünü nasıl en aza indirebiliriz üzerinde durduk. Öğrencilerimiz ile böyle bir proje ürettik" dedi.
 

Proje kapsamında kavşaklara manyetik uyarıcı cihaz yerleştirdiklerini belirten 9. sınıf öğrencisi Yağmur Altun ise, "Bu proje ile Türkiye'deki kavşak kazalarını en aza indirmek istiyoruz. Araçlar kavşağa girerken manyetik uyarıcılar araç içi manyetik sensoru tetikleyerek sürücüyü uyaracak. Bunu gören sürücü ise hızını azaltarak kavşağa kontrollü giriş yapmış olacak" şeklinde konuştu. 

 

Okul Müdürü Murat Özlek ise, öğrencileri ile gurur duyduklarını belirterek, gelecek yıl daha iyi projeler üretip ülkeye katkı sağlayacaklarını ifade etti. 


Erciş |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler