son dakika haberleri

Erciş ve Muradiye’de ABD protestosu

Van’ın Erciş ve Muradiye ilçelerinde ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı protesto edildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Erciş ve Muradiye’de ABD protestosu
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 08.12.2017  17:40:00 eklendi.

Muradiye çarşı merkezinde Cuma namazı sonrası protesto yürüyüşü yapan vatandaşlar, ABD Başkanı ve İsrail’i lanetleyerek cihat çağrısı yaptı. Açıklamalarda bulunan Ekrem Çelik isimli vatandaş, Cumhurbaşkanından cihat emrini vermesini beklediğini belirterek, “Müslümanlar cihat etmeyene kadar bu kafirler rahat durmayacaklar” dedi.

 
Kalabalık adına konuşan Yunus Yiğit ise, “Bu çirkin karar; Filistin’i ve bütün bölgeyi ateşe atmak demektir. Ancak bu karar uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler kararını toptan ve açıkça bir ihlalidir. Kudüs İslam’ındır, İslam’ın kalacaktır. Düşmanlar hiç sevinmesin, Kudüs sonsuza dek İslam aleminin başkentidir. Kudüs asla İsrail’in başkenti olamaz, bu böyle biline” dedi.


ABD Başkanı Trump’ın işgal altındaki Kudüs'ün İsrail’in başkenti olarak tanımasına Van’ın Erciş ilçesindeki vatandaşlar büyük tepki gösterdi. Erciş Sivil Dayanışma İnisiyatifi tarafından cuma namazı sonrası düzenlenen telin açıklamasında İsrail ve ABD protesto edildi. Vanyolu Cami önünde toplanan vatandaşlar, alınan kararın İslam ümmetinin kalbine vurulmuş bir hançer olduğunu belirttiler. Erciş Sivil İnisiyatifi adına açıklamalarda bulunan Yüksel Zorlu, ABD’nin ve İsrail'in bu kararını asla kabul etmediklerini söyledi. Ortadoğu’daki kargaşadan ve İslam devletlerinin içine düştüğü zillet halinden faydalanan ABD’nin, 1995 yılında yasallaştırdığı bu kararını hayata geçirmeye çalıştırdığını belirten Zorlu, “Alınan bu karar geçersiz ve gayrı meşrudur. Bu, uluslararası kanunlar ile kayıt altına alınan Filistin halkının haklarını ihlal eden ve barış imkanını tamamen ortadan kaldıran bir girişimdir. Başta İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği olmak üzere Müslüman ülkelerin bu hadise karşısında seslerini yükseltmeleri, ABD ve işgalci İsrail’e karşı yaptırımlar uygulaması gerekmektedir. Bu hadiseye sessiz kalmak tüm Müslümanlar için bir vebal olarak yeter. Cumhurbaşkanımızın ‘Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. İsrail’le diplomatik ilişkilerimizi koparmaya kadar gidebiliriz’ çıkışının arkasında olduğumuzu ve işgalci İsrail ve ABD’ye karşı atılacak her türlü adımı destekleyeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.


ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atılmasıyla açıklama sona erdi.


Muradiye |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler