son dakika haberleri

Erbil heyeti bugün Bağdat'a gidiyor!

Erbil heyeti bugün Bağdat'a gidiyor! Gündem: Havalimanları ve sınır kapıları

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Erbil heyeti bugün Bağdat'a gidiyor!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 13.01.2018  11:48:00 eklendi.

 IKBY'de yapılan ve Erbil yönetimi açısından hüsranla sonuçlanan referandumun ardından Bağdat ile diyalog görüşmeleri başladı. Başta memur maaşları olmak üzere onlarca sorun yaşayan yönetimler. Bugünkü görüşmelerden havalimanları ve sınır kapıları konularını ele alacak.Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yakınlığı ile bilinen Kürdistan 24'ün aktardığına göre Erbil'in İçişleri Bakanı Kerim Şengali başkanlığındaki heyet bugün Bağdat'a gidiyor.


NE KONUŞULACAK?


Heyetiin bugün Kürdistan'daki havalimanları ile sınır kapılarının idaresi meselelerini görüşeceği belirtildi.


BİR DİĞER SORUN: MEMUR MAAŞLARI


İki yönetim arasındaki en dikkat çeken sorunlardan biri IKBY'deki memur maaşları. Kısa süre önce konu ile ilgili açıklama yapan Irak Başbakanı Haydar el İbadi " “Kürdistan Bölgesi'nin memur listelerini inceleyeceğiz ve maaşları ödeyeceğiz ancak kendi yöntemimizle yapacağız onların değil” ifadelerini kullanmıştı.


Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi de İbadi'ye cevaben şunları söylemişti:


“Eğer Irak hükümetinin gerçekten sorunları çözme niyeti varsa gelsin Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile ciddi bir diyalog yaparak anayasaya göre sorunları çözelim. Bütün Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin çıkarına olacak bir sonuca varalım. Umarız artık basın açıklamaları ve tekrar lafların dönemini atlatır fiili adımlar atarız. İbadi'nin açıkladığı rakamlar tamamen yanlıştır. uluslararası Deloitte şirketi önümüzdeki günlerde gerçek rakamları açıklayacaktır. İbadi'nin açıklamasında gerçek bilgilere dayanmadığı ortaya çıkacaktır. Ayrıca daha önce rakamlarla bu açıklamalara yanıt verilmişti, bu konuda başka bir şey söylemeye gerek yok”


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler