son dakika haberleri

En gergin G-7

Avrupa, G7 Zirvesi’nde yaşanan skandalla sarsıldı. ABD Başkanı Trump’ın zirveye geç gelip sonuç bildirgesini imzalamadan zirveyi terk etmesi ABD ile Avrupalı ülkeler arasındaki tarihi ticari ortaklığın da sona erdiği yönünde değerlendirildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
En gergin G-7
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 11.06.2018  12:16:00 eklendi.

 Dünyanın en büyük yedi ekonomisi olarak bilinen G7'lerin ( ABD, Japonya, Kanada, Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa) Kanada'nın Charlevoix bölgesinde gerçekleştirilen Liderler Zirvesi büyük bir hayal kırıklığıyla sona erdi. Zirve, ABD'nin Batılı ortaklarına yönelik getirdiği ek gümrük vergilerinin gölgesinde başlarken taraflar iki gün boyunca kendilerini sıkı bir pazarlığa hazırladı. Ancak gelişmeler beklenenden de kötü oldu. ABD Başkanı Donald Trump daha zirveye gelmeden zirveden erken ayrılacağını ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ile buluşmak üzere Singapur'a geçeceğini açıklayarak G7 etkinliğini önemsemediği mesajını verdi.


 

İMZA ATMADAN GİTTİ


Habertürk'ün haberine göre zirve boyunca bu tavrına sadık kalan Trump etkinliğe tüm liderlerden sonra geldi. Ertesi gün düzenlenen kahvaltı etkinliğine de 17 dakika geciken Trump, pek çok liderle tam olarak vedalaşmadan G7 Zirvesi'nden ayrıldı. G6'lar zirve sonunda aralarında küresel büyümeyi destekleyici önlemlerden cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına kadar bir dizi global öneme sahip konunun yer aldığı sonuç bildirgesini imzaladı. ABD Başkanı Trump ise anlaşmaya imza koymadığı gibi zirveden ayrıldıktan sonra yayımladığı Twitter mesajında zirvede bulunan ABD delegasyonunun da belgeyi imzalamayacağını duyurdu.


 

MACRON, TRUMP'IN ELİNİ MORARTI


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un zirve esnasında ABD Başkanı Trump'ın elini ilk buluşmalarında olduğu gibi yine morartana kadar sıktığı görüldü.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler