son dakika haberleri

Van ve Bitlis’te STK’lar Nemrut için harekete geçti: Nemrut Koruma Platformu oluşturuldu

Bitlis’in Tatvan ilçesi yakınlarında bulunan turistik Nemrut dağının korunmasına yönelik olarak Nemrut Koruma Platformu oluşturuldu.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van ve Bitlis’te STK’lar Nemrut için harekete geçti: Nemrut Koruma Platformu oluşturuldu
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 28.10.2020  09:50:00 eklendi.

 Bitlis’in Tatvan ilçesi yakınlarında bulunan turistik Nemrut dağının korunmasına yönelik olarak Nemrut Koruma Platformu oluşturuldu. Platform, bugün Nemrut eteklerinde başlatılan inşaat çalışmalarına tepki amacıyla bölgede bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirecek. Bitlis’in Tatvan ilçesi sınırları içinde yer alan turistik Nemrut dağı eteklerine ve burada bulunan gölün etrafına inşaat çalışması başlatılmasına yönelik tepkiler sürüyor. 


 


PLATFORM OLUŞTURULDU


 


Bir süre önce Van ve Bitlis’te bulunan çeşitli sivil toplum örgütleri, aktivistler ve doğa seveler Nemrut’ta gerçekleşen yapılaşmaya tepki gösterirken, bu kez de kalıcı çözüm üretilmesi için çeşitli STK’lardan oluşan Nemrut Koruma Platformu adı altında bir oluşuma gidildi. Platform bugün bölgeye giderek bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirecek.


 


BÖLGEDE TOPLANTI YAPACAKLAR


 


Platformda yer alan Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, platformun bugün bölgede olacağını belirterek, “Nemrut Kalderası'na dökülen betonla ilgili STK'ların katılacağı bir değerlendirme toplantısı planlanıyor. Nemrut Koruma Platformu çatısı altında bir araya gelen STK'lar, Nemrut Kalderası’nın betonlaşması ve doğal güzelliklerinin muhafaza edilmesi ile ilgili çalışmalar yürütecektir.” dedi.


 


1. DERECEDE SİT ALANI 


 


İnşaat çalışmalarının yürütüldüğü alanın sit alanı olduğuna dikkat çeken Özel, “Burası 1. Derece sit alanı ve Avrupa seçkin destinasyon programında yeryüzü cenneti olan Nemrut Kalderası, bölgenin turizmi açısından oldukça önemli bir merkezdir. Doğal yapısının korunması, gelecek kuşaklara, doğaya ve bölgesel kalkınmaya olan katkısı göz önünde bulundurulunca çok çok önem arz etmektedir.” diye konuştu.


 


NEMRUT’TA NELER OLDU?


 


Edinilen bilgilere göre, Nemrut dağı eteklerinde ve burada bulunan gölün etrafında çardak, market, tuvalet için 12 ayrı noktada bir süre önce yüklenici firma tarafından inşaat çalışmaları başlatıldı.


 


Gelen tepkiler üzerine Bitlis Valiliği’nin kararıyla çalışmalar bir süre durdurulsa da bugünlerde yeniden başlatıldığı belirtiliyor. 

Bölgenin önemli bir turizm merkezi olduğunu belirten sivil toplum örgütleri ve doğaseverler ise bu duruma tepki gösteriyor ve yapılan yapıların yeniden yıkılıp enkazın kaldırılmasını istiyor.


Prestij Haber: Adil HARMANCI


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler