son dakika haberleri

Van'ı hangi isimler yönetiyor

Van'daki kamu kurum ve kuruluşlarında müdürleri, yöneticileri ve başkanları kimler?

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van'ı hangi isimler yönetiyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 08.02.2018  12:20:00 eklendi.

Son 1 yılda önemli bir değişim dönüşümden geçen Van’da hizmet anlamında dev adımlar atılırken kentte yönetim anlamında da ciddi bir değişim yaşanıyor. Hükümetin KHK’lar ile görevden aldığı DBP’li belediye başkanlarının yerine atadığı Vali ve kaymakamlar ile birlikte Van’da bir çok kurumda da ardı ardına atamalar yapılmaya devam etti.

 

Bu değişim sürerken Van’da uzun süredir konuşulan bir tartışma da beraberinde geldi. Vanlı bazı isimlerin alınıp yerine dışarıdan isimlerin atanması kentin son dönemlerdeki en önemli konusu olurken, bu değişimler kentin son birkaç haftadır en çok konuşulan konusu oldu. Sosyal medyada kampanyalar yapılmaya devam edilirken son olarak da Van’da yapılan dev projelerin tanıtıldığı toplantıda konu bir kez daha gündeme geldi. Van Milletvekilleri Beşir Atalay ve Burhan Kayatürk’ün de katıldığı toplantıda Kayatürk’ün de gündemine aldığı konu o toplantıda bir kez daha gündeme geldi.

 

 Van’da son dönemlerde atama haberleri ardı ardına geliyor. Kurumlardaki değişiklikler tartışma yaratırken Vanlılar’ın gidip yerine Van dışından isimlerin atanması konuşulmaya devam ediyor. Son olarak sosyal medyada #VanlıEvladınaSahipÇık şeklinde bir kampanyaya kadar dönüşen süreç sürerken halen tartışılan kurumlardaki durumla ilgili bir araştırma yapıldı.


HERKES KURUMLARI KONUŞUYOR…

Son dönemlerde Van İl Sağlık Müdürlüğü ve Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan isimlerin değişmesiyle kentte başlayan Vanlı isimlerin alınması tartışması bitmezken #VanlıEvladınaSahipÇık kampanyası sonrasında da gözler kurumlara çevrildi. Hangi kurumlarda kimlerin görev yaptığı tartışma konusu olmaya devam ederken Van’ın önde gelen ve belli başlı kurumlarındaki isimleri araştırıldı. Peki, Van’da hangi önemli müdürlük ve kurumlarda hangi isimler var? İşte cevabı:


 

VAN BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ: MURAT ZORLUOĞLU

1971 yılında Ankara/Haymana’da doğdu. Aslen Trabzon’lu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümün mevzunu. Mülki idare amirliğine 1994 yılında Trabzon’da başladı. Türkiye’nin farklı illerindeki kaymakamlık tecrübelerinin ardından 15.09.2012 tarihli ve 28412 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan müşterek kararname ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına, Nisan 2013 tarihinden itibaren de bu Bakanlıkta Müsteşar Yardımcısı Vekilliğine atandı. Mart 2015- Temmuz 2017 yılları arasında Elazığ Valiliği görevi yaptı. Bakanlar Kurulunun 13 Haziran 2017 tarihli ve 10458 sayılı Kararı ile Van Valiliği görevine atandı. Bu göreviyle birlikte KHK’lar kapsamında Vali ve kaymakamların belediye başkanı olarak görevlendirilmesi nedeniyle de Van Büyükşehir Belediye Başkan vekilliğine getirildi. Bir yıldan az bir süredir görev yaptığı Van’da çok önemli projelere imza atıp Van Büyükşehir Belediyesi’nin önemli projelerini hayata geçirilmesini sağladı. Van’a dersini çalışarak gelen Zorluoğlu 1 yıldan az bir sürede Van’ın en önemli sorunlarına dokundu.


 

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) VAN İL MÜDÜRÜ: ABİDİN GÖKSOY

1971 yılında Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde doğdu.  Abidin GÖKSOY, İlk, orta ve Liseyi Adilcevaz’ da bitirdikten sonra, 2011 yılında Tatvan Sosyal Güvenlik Merkezi açılınca, kurucu Müdür olarak Tatvan SGM’ye atandı. 01 Kasım 2016 tarihinde Van Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne atanmıştır. 10.08.2017 tarihinde ise asaleten ataması yapılmış olup halen İl Müdürü olarak görevine devam etmektedir.


 

DOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI GENEL SEKRETERİ: HALİL İBRAHİM GÜRAY

Göreve 2017 yılında başlayan genç ve başarılı isimlerden birisi Halil İbrahim Güray, 1978 Van doğumlu. 2003 yılında milletvekilli danışmanlığı ile başlayan kariyeri sırasıyla bir çok kurum ve kuruluşta uzmanlık ile sürdü. 2009 yılında DAKA’da uzman olarak başladı. DAKA’nın birbirinden önemli işler yaptığı dönemde DAKA’nın ekibinde yer aldı. Uzun yıllar görev  yapan Emin Yaşar Demirci’nin görevden ayrılmasının ardından 21 Ağustos 2017 tarihinde DAKA Genel Sekreterliğine asaleten atandı. Halihazırda birbirinden önemli projeler ile Van ve bölge illerinde büyük yatırımların hayata geçirilmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor.


 

VAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ: HASAN TEVKE

Van’a son zamanlarda atanan isimlerden birisi oldu. 1970 yılı Antalya doğumlu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Uzun süre yaptığı müdür yardımcılığı, müdürlük görevlerinin ardından okul Müdürü olarak görev yaparken 2012 yılından itibaren Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra 24 Ocak 2017 tarihinde Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladı. Geçtiğimiz haftalarda ise Van il milli eğitim müdürü olarak Vanlı bir isim olan Kıyasettin Kırekin’in yerine atandı.


 

VAN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ: OP. DR. NEVZAT AKDOĞAN

 

Op. Dr. Nevzat Akdoğan, Elazığ nüfusuna kayıtlıdır. Van’dan önce Tunceli Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri olarak görev yapıyordu. Kasım 2017’de de Van’a atanan yeni kurum amirlerinden birisi oldu.


 

VAN TAPU VE KADASTRO 15. BÖLGE MÜDÜRÜ: YÜCEL SERDAR

 

Yücel Serdar 1966 Kayseri -Yahyalı doğumlu olup evli ve 5 çocuk babasıdır. Genel Müdürlüğük İnsan Kaynakları Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yaparken 24.11.2014 tarihinde Van’a atanıp göreve başladı. O tarihten bu yana Van’da görev yapıyor.


 

KARAYOLLARI VAN 11. BÖLGE MÜDÜRÜ: AHMET TURAN GÜLHAŞ

 

1957 yılında Malatya da doğan Gülhaş, görevine 13 Mart 1983 yılında Diyarbakır 9. Bölge Müdürlüğünde Etüt Proje Başmühendisliğinde Göreve başladı. 2001 - 2012 yılları arasında Elazığ 8. Bölge Müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Karayolları Elazığ Bölge Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken Karayolları Van 11. Bölge Müdürlüğü görevine atandı. Uzun bir süredir Van’da görev yapan Gülhaş bölgede önemli işlere imza atarken son dönemlerde en çok konuşulan ve tartışılan kurumlardan birisi oldu. Özellikle yeni hizmet binaları ve Van Gölü kıyısındaki yapılar ve betonlaşma nedeniyle çokça eleştirildi.


 

VAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRÜ: MAHSUM SEMERCİ

 

1981 yılında Bingöl'ün Genç İlçesine bağlı Yelkaya Köyünde doğdu. 2011-2012 yılları arasında Bingöl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde, İnşaat Mühendisi olarak görev yaptı. 2012-2015 yılları arasında Bakanlık Oluru ile Bingöl Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. 2015 yılı itibariyle de Van’da göreve başladı.


 

VAN DEFTERDARI: MURTAZA KAMAR

 

1991 yılında Mardin muhasebe müdürlüğünde göreve başladı. Sırasıyla Sivas/Altınyayla, Gaziantep/İslahiye, Hatay; Şırnak ve Düzce’ de görev yaptıktan sonra 10.02.2017 tarihli kararname ile Van’a atandı.


 

VAN DSİ. 17. BÖLGE MÜDÜRÜ: YUNİS ŞENOL

 

DSİ Bölge Müdürü Yunis Şenol da son dönemlerde ataması yapılan isimlerden. 2017’deki atanan yöneticilerden olan Şenol, Kastamonu doğumlu olup Sami Güzel’in yerine atandı.


 

VASKİ GENEL MÜDÜRÜ: ALİ TEKATAŞ

2017 yılında Van’a atanan isimlerden birisi. 1974 yılında Elazığ’da doğdu. Özel kurum ve kuruluşlarda görev yaptıktan sonra 2005 yılında İller Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü Elazığ Bölge Müdürlüğüne atandı. Burada Mühendis, Proje Ve Mekansal Planlama Müdürü ve son 3 yıldır da Bölge Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 22.08.2017 tarihi itibariyle İçişleri Bakanlığının onayıyla Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ)’ne Genel Müdür olarak atandı. Göreve atandıktan sonra VASKİ ilk kez kar durumuna geçti. Kısa zamanda adından söz ettiren bir isim olan Tekataş, Van Arıtma Tesisi’nin projesini kısa sürede hazırlayıp geçtiğimiz günlerde ihaleye çıkmasını sağladı. Son olarak da Akdamar Adası’na tatlı su götürülmesi projesi ile adından söz ettirdi.

 


 

TUŞBA BELEDİYE BAŞKANI: FEVZİ ÖZGÖKÇE

 

1971 yılında Van Tuşba’da doğdu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde başladığı Akademik kariyerini 2014 yılına kadar sürdürdü. Doçent olarak YYÜ’de görev yaparken 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den aday oldu. Gevaş ile birlikte Van’da Ak Partili iki belediyeden biri olan Tuşba Belediye başkanlığına seçilen Özgökçe, Van merkez ilçelerdeki de tek belediye başkanı olarak görev yapıyor.


 

VAN İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRÜ: İBRAHİM GÖRENTAŞ

 

1967 yılı Van, Gevaş doğumlu. 1991 Yılında Sivas'ta memuriyet hayatına başladı. Uzun yıllar Van’da görev yaptı. 2014 yılında kadar Van Tarım İl Müdür yardımcısı olarak çalıştı. 2015-2016 yıllları arasında 21 ay süreyle Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekilliği görevini yürüttü. 2017 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Abdurrahman Çohaz ile birlikte Van’a atanan 2 Vanlı isimden birisi oldu.


 

EDREMİT BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ: ATIF ÇİÇEKLİ

 

Bayburt doğumlu olan Atıf Çiçekli 2006 yılında Akdeniz Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde mezun oldu. Özel sektörde önemli görev yapan Çiçekli 2008-2010 yılları arasında sırasıyla Manisa-Akhisar, Çanakkale, Kırklareli-Pınarhisar ve Karabük’te görev yapmış, akabinde Çorum-Laçin Kaymakamlığı, Ağrı-Taşlıçay Kaymakamlığı, Van-Saray Kaymakamlığı ve Van Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1 Aralık 2016 tarihli müşterek kararname ile Edremit Kaymakamı ve Edremit Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi. Kısa sürede Edremit’te yaptığı önemli hizmetlerle adından söz ettirdi. Edremit Sahil Projesi ile ses getirerek Van’da adından uzunca süre söz ettirdi.


 

İPEKYOLU BELEDİYE BAŞKANI: CEMİL ÖZTÜRK

1980 yılı Ankara Çubuk doğumlu. Görevine 2004 yılı Maliye Bakanlığı Vergi Denetmen Yardımcısı olarak başladı. 2005 yılında Bolu’da kaymakam adayı olarak mülki idare amirliği görevine başladı. Van ataması öncesi birçok ilçede kaymakamlık yapan Çiçekli, 2016 yılında İpekyolu kaymakamlığında ardından da vekâleten İpekyolu Belediye Başkanlığına atandı. Öztürk de belediyecilik anlamında İpekyolu’nda önemli işler yaparken Engelle Yaşam Merkezi projesi ile ülke gündemine damga vuran bir projenin mimarlığını yaptı. Şehir merkezine renk getiren Öztürk başarılı bir grafik çizmeye devam ediyor.

 


 

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ: ABDURRAHMAN ÇOHAZ

Van’a son dönemlerde atanan en tecrübeli isimlerden birisi. Van’da bir dönemlere damga vurmuş eski belediye başkanı Mustafa Çohaz’ın da kardeşi. 30 Mayıs 1956 tarihinde Van Yeşilsu (Amik) köyünde doğdu. Uzun yıllar Van’da Sağlık kurum ve kuruluşlarında önemli hizmetler yürüttü. 1996 yılında Kurum değiştirerek Van Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevine atandı. Özellikle Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, daire başkanlığı ve bakanlık müşavirliği görevleri süresinde kurumunun görev alanına giren tüm hizmetlerin Van ilinde sunulmasına katkı sağladıktan sonra geçtiğimiz yıl yapılan ataması ile Van’a döndü. Yılların tecrübesiyle Van’da hizmet ediyor.

 


 

GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRÜ: NEVZAT İNANÇ

 

1969’da Van’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Van’da tamamladı. 1997 yılından itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmaya başlayan İnanç, önce Öğretmen olarak görev yaptıktan sonra sırasıyla Van Belediyesi İmar Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlüğünde mühendis olarak çalıştı. Belediye’de uzun yıllar görev yapan İnanç, Vanspor’da da farklı dönemlerde yönetimde yer aldı. 2014 tarihinden bu yana Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü olarak görev yapıyor. Görev süresi içinde bir çok Vanlı sporcunun ulusal ve uluslararası arenada öne çıkmasında pay sahibi oldu.


 

VAN FERİT MELEN HAVALİMANI MÜDÜRÜ: ÖMER UĞUR

 

Gidenler kervanına katılan son Vanlı isim Van Ferit Melen Havalimanı Müdürü Ömer Uğur oldu. Vanlı olan Uğur, Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı Müdürlüğü’ne atandı. Son dönemlerde değişimin bitmediği Van Ferit Melen Havalimanı’ndan bundan önceki Müdür Veysel Göl aynı şekilde Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı Müdürlüğü’ne atanmış yerine ise 31 Ocak 2017 tarihinde bilgisayar işletmeni Hakan Şehribanoğlu atanmıştı. Şehribanoğlu’nun yerine Van’a havalimanın atanan Vanlı Ömer Uğur görev değişikliği ile Van’dan alındı. Van’a gelecek yeni müdür ise yakın zamanda belli olacak.


 

 

VAN İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRÜ: OSMAN UÇAR

1971 yılında Van’ın Edremit ilçesinde dünyaya geldi. 1989 yılında Van Endüstri Meslek Lisesi’nde mezun olan Uçar, aynı yıl Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Erciş Şeker fabrikasında teknik kadroda çalışmaya başladı. Uzun yıllar Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra 2015 yılında Van AFAD İl Müdürü olarak atandı.

 


 

VAN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ: MUZAFFER AKTUĞ

 

Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ. Van Ticaret Meslek Lisesi’nde öğrenim gören Aktuğ, bir dönemlerde Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yürüttüğü görevin ardından Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünde görev yapmaya başladı. Uzun süredir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yapan Aktuğ, geçtiğimiz haftalarda da Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı görevini vekâleten yürütüyor.

 

ŞEHRİVAN-ÖNDER ALTINAL


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler