son dakika haberleri

Amerikan Kültür Koleji Van şubesi veli bilgilendirme semineri düzenledi

Amerikan Kültür Koleji Van Şubesi, yeni eğitim öğretim yılına kısa bir süre kala veli bilgilendirme semineri düzenledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Amerikan Kültür Koleji Van şubesi veli bilgilendirme semineri düzenledi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 05.08.2017  02:36:00 eklendi.

Amerikan Kültür Koleji Van şubesi, Elite World Otelde veli bilgilendirme semineri düzenledi. Seminere Kolej kurucularından Semra Odabaşı, Ulaş Odabaşı, veliler ve öğretmenler katıldı.

 

İlkleri bünyesinde barındıran uluslararası statüsü olan kolej kampüs yolunda açılıyor. Anasınıfı, ilkokul ve ortaokulu kademesinde eğitim verecek olan Amerikan Kültür Koleji farklı özellikleriyle ön plana çıkıyor.

 

Her sınıfta bir branş öğretmeni bir de İngilizce öğretmeni bulunduran “Bilingual” eğitim veren, öğrencilerine uluslararası geçerliliği olan lise diploması verebilen, İngiltere'nin saygın kuruluşlarından British Education Affairs (BEDAF) tarafından sertifikalandırılan, Avrupa Birliğinde geçerli dil yeterlilik belgesi sayılan “Avrupa Dil Pasaportu” verme hakkı bulunan kolej Van’da açılıyor. 

 

 

Amerikan Kültür Kolejinin, Bilim, Sanat ve Spor alanında vereceği eğitim ile çocukların daha iyi bir geleceğe hazırlanmasını hedeflediğini belirten kolej kurucularından Semra Odabaşı, şu ifadelere yer verdi: "Bugün Van için, bölgem için, ilim için ve geleceğimiz için çok güzel adım attığımıza inandığım bu günde sizlerle beraber olmaktan onur duydum. Sevgili misafirlerimiz Semra Odabaşı olarak her zaman her çocuk kadar, her öğretmen gibi benim de bir hayalim vardı. İlini çok seven biri olarak, eğitimi çok seven biri olarak ilimin eksikliğini de çok iyi bildiğim için başlattığım bu hamlede yalnız olmadığımı gördüğüm için mutluyum. 

 

Bir insanın hayatı başladığı andan itibaren sonuna kadar gideceğimiz her yolda ve her aldığımız nefeste aslında bir öğretim vardır. Eğitim bir hayat boyu sürer öğretim ile beraber sürer ama eğitimin ana kucağı önce annedir. Nefes almayı öğrenmeyle başlıyoruz belki ömrümüzün anda dahi yine de gözümüz bir şeye ilişirse dahi bir şeyi öğrenerek gittiğimizi biliyoruz hepimiz. Sevgili dostlarımız Amerikan Kültür Kolejlerinin Van’a gelmesinden büyük mutluluk duydum. Çünkü çocuklarımızın geleceği hepimizin geleceğidir, ülkemizin geleceğidir. 

 

 

Eğer insan olarak hayata katıldığımız zamandan itibaren eğer bir şey yaparsak bir insanın hayatına dokunmanızı isterim. Biz bunu eğitimci olarak yapıyoruz zaten ama istedik ki biraz daha fazla insana dokunulalım. Bu nitelikli eğitim topluma yansısın. Çünkü toplumlarda en önemli şey eğitimsizliktir ya da eğitimin yücelttiği değerlerdir.  Ama sizde çok iyi bilirsiniz ki bütün değerlerimiz bir eğitimdir. "Hayatımıza kattığımız her şey değerli ve anlamlıdır. Ben hepinizin bir an için dünyaya gelişinizden itibaren neyi, nasıl öğrendiğinizi gözden geçirmenizi istiyorum. Eminim ki bir yerlerde eksiklik yaptık, bir yerlerde fazlaydık. Bir yerlerde olmasını istediğimiz birçok şey vardı. Ama hep içimizden dedik ki keşke. İşte o ‘keşke’lerimiz büyüdüğü zaman bakıyoruz büyük bir açık oluyor hayatımızda, ilimizde, ülkemizde, dünyamızda. Bence biz dünyanın en güzel ilinde yaşıyoruz. Bence öyle çünkü gerçekten medeniyetler beşiği aynı zamanda doğal güzellikleri, insan sevgisiyle dolu gerçek insanları hayatına katmış bulunmakta."

 

Biz maalesef ki sanki değerini de çok bilememişiz gibi ya da hak ettiği yere oturtamamış gibi. Bu hep benim içinde bir ukdedir. Çünkü gerçekten çok özel bir yerde yaşıyoruz ama hiç de kıymetini bilmiyoruz. Bunun nedeni eğitimdir. Çünkü insanlar yaşadığı çevreden başlamak üzere kıymetini bildiği her şeyi korumaya alır. Oysa bizim korumaya almadığımız o kadar çok şey var ki! Tarihi eserlerimiz, gölümüz, endemik bitkilerimiz, enerji yaymaya hazır birçok değerlerimiz var. Van gölünün suyu bunlardan biri… Neden dokunmadık dediğimiz de ah deriz keşke iyi okullarımız olsaydı. İyi okullarımız derken çok içinde yaşadığımız içimizde en çok ukde olan göçtür. Biz Van’dan dışarıya çok göç verdik en büyük nedenlerinden biri de okulsuzluktu. Gelen insanlarımızda aynı şeyi yapıyorlar. Güzel bir okulunuz var mı diyorlar haklılar. Eğitimin olmadığı hiçbir yerde bir şey olmaz. Ama eğitimin olduğu yerde sokakta dahi yürürken o çok rahatsız olduğumuz şeylerin hiçbiri olmaz. Medeni insanların birbirine davranışları farklıdır. Medeni insanların ülkelerine kattıkları da farklıdır. Biz maalesef bu yolda içimizden çok gelse de yaptığımız bir şey yok.

 

 

Sizlerle burada olurken asıl hedeflediğim şu, lütfen kendinize sorun iyi ve nitelikli bir eğitim nedir? Ben çocuğuma gerçek bir eğitim verebiliyor muyum? Neden veremiyorum? Vermek istediklerim nelerdir? Birçok veliyle görüştük yanlış düşünmediğimi, onlarla beraber yürek yüreğe heyecan hissettiğimizi ve hepimizin nitelikli bir eğitim beklentisi olduğunu bunun içinde maalesef ki bütün çabalarımıza rağmen hak ettiklerimizi alamadığımızı birlikte yaşadık, birlikte sorduk, birlikte böyle bir sonuca vardık.

 

Amerikan Kültür Kolejlerini buraya getirmemdeki en büyük amaçlardan biri, gerçekten eğitim denildiği anda içinizde, beyninizde, kalbinizde, çocuğunuz için düşündüğünüz her neyse aynısını düşündüğümü bilmenizi isterim. Bu okulu da bunun için getirdik. Biliyorum ki hepiniz hem çocuğunuzun mutlu olmasını istersiniz hem de öğrenmesini istersiniz."  

 

 

 

Daha sonra söz alan kolejin kurucu ekibinden Ulaş Odabaşı ise Amerikan Kültür Kolejinde bilim ve sanatın çok önemli olduğunu belirterek,"Bu okul sadece sınavlara önem veren bir okul olmayacak. Bilime, sanata ve spora önem verecek. Bilime gönül vermiş biri olarak hiç bir zaman sınav hazırlıkları beni ve benim gibi düşünen insanları çok fazla heyecanlandırmadı. Bizi ilgilendiren şey  o zamanlar TUBİTAT çalışmalarıydı. Mülakatlarımızda bile öğretmenlerimize TUBİTAK ilgili projeniz oldu mu diye sorduk. Derdi TEOG olmayan ufku TEOG kadar dar olmayan bir okulun kurucusu ya da ekibi gider üniversitede, Teknokent'te bir ofis açabilir. Derdi TEOG olmayan bir kişi ancak Antalya'ya gidip uzay kampı ile protokol imzalar. Amerikan Kültür Kolejinin amacı çocuklara uluslararası standarlarda eğitim vermek."dedi.

 

Program daha sonra müzik öğretmeni Yekta Özgür Eryiğit, tarafından sergilenen müzik dinletisi ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

 

 

 

 

 

 


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler