son dakika haberleri

Maaş bordrosu olmadan kredi alabilir miyim?

Maaş Bordrosu ile kişinin aldığı maaşı, bir iş yerinde çalışıyor olduğunu, maaşın vergi matrahını, net ücreti ve kesintileri görebilirsiniz.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Maaş bordrosu olmadan kredi alabilir miyim?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 25.11.2019  21:08:00 eklendi.

Bu resmi bir belge olup, bankaların kredi başvurularında özellikle istediği belgelerdir. Maaş bordrosu önceleri sade iş yerinden alınabiliyor iken, şimdilerde İnternet üzerinden e-bordro sistemini kullanarak da alabilirsiniz.Örneğin kira geliri gibi bir geliriniz varsa bu kira gelirini bankaya gelir olarak gösterip kredi çekebilirsiniz. Sigortanız olmadan veya Maaş bordrosu olmadan da kredi alabilirsiniz. Kredi notu düşük olanlar, gelir belgesi olmayanlar kredi çekmek için bankaya başvuru yapabilir. 

 

Bankalar, verdikleri kredilerin geri ödeneceğini varsayarak kredi sağlamaya devam ederler. Bu kapsamda ödemeler yapıldığı müddetçe verilen krediler için likidite sorunu yaşanmaz, ancak tek bir ödemenin aksaması dahi ödemenin yapılacağı varsayılarak sağlanan bir kredi nedeniyle bankanın öz varlıklarının küçülmesine neden olur. Dolayısıyla ödemelerin tahsil edilememesi bir bankanın karşılaşabileceği en büyük sorundur ki Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) kurulmasının temel sebebi de ödemelerini aksatan tüketiciler için diğer bankalara uyarıda bulunmaktır.

 

Bankacılık sistemindeki gelişmeler ile birlikte günümüzde kredi alabilmek için bir takım kriterleri karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda belirlenen ilk şartlardan biri gelir belgesidir. Gelir belgesi ile düzenli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bu sayede gelirinize orantılı bir şekilde kredi çekmeniz mümkün hale geliyor.

 

Anlaşılabileceği gibi ödemelerin yapılması bankalar için şansa bırakılmayacak kadar önemlidir ve mutlaka bazı teminatlar istenmektedir. Bu kapsamda tüketicilerden ilk istenen belge aylık gelirinin krediden doğacak taksitleri ödemeye yeteceğini ispatlayacak bir maaş bordrosudur. Maaş bordrosu olmayan tüketiciler ipotekli olarak veya kefil aracılığıyla da kredi kullanabilmektedir.

 

Gelir belgesi olmadan kredi başvurusu yapacak kişinin mutlaka bazı teminatlar göstermesi gerekir. Bu teminatlar mal varlığı olabileceği gibi kredi notu da olabilir.Yüksek kredi notu, daha önce kara listeye girmemiş olmak, belgelenemese de aylık düzenli bir gelirin olması.

 

Maaş bordrosu olmadan kredi çekilebilmesi için ilk olarak hangi bankaların bu şekilde kredi kullandırdığı öğrenilmelidir. Sonrasında bu bankalara başvuruda bulunulmalıdır.
Türkiye Ekonomi Bankası’nın CepteTEB uygulamasından istediğiniz vakit kredi müracaatı yapabilirsiniz. Online bir bankacılık hizmeti olan Cepteteb, TEB müşterilerine gelir dokümanı olmaksızın ihtiyaç kredisi müracaat yapabilme imkanı sağlıyor. Ayrıca kredi başvurularından herhangi bir tahsis fiyatı almazken; dosya gideri ödemekle de mükellef tutmuyor. Cepteteb üstünden gelir belgesiz müracaat yapmanın tek bir koşulu bulunmakta, hayat sigortası yaptırmak. Maaş bordrosu olmayan kişilerin Cepteteb vasıtasıyla kredi müracaatı yapmadan evvel bir yaşam sigortası yaptırması ve birkaç primini ödemiş olması mecburidir. Yaşam sigortası olmayan ve yaptırmayı kabul etmeyen kişilerin kredi başvuruları kabul edilmiyor. ING Bankası

 

ING Bank hem resmi sitesinden müracaat ile hatta SMS vasıtasıyla kredi başvurularını kabul ediyor. ING Bank’a maaş bordrosu olmadan kredi başvurularından üst sınır 50,000 TL olarak saptanmıştır. Banka müşterilerinden mecburen yaşam sigortası yaptırmasını talep ediyor. Ayrıca ING Bank kredi verilen müşterilerinden kredi tahsis fiyatı da alıyor.

 

Denizbank başka bankaların aksine maaş bordrosu olmayan kişilerin başvurularını SMS vasıtasıyla alıyor. Denizbank SMS ile ulaşan müşterilerinden herhangi bir evrak istemeden en çok 55,000 TL ‘ye kadar kredi verebiliyor. Denizbank maaş belgesi olmadan kredi müracaatı başvurusunda bulunmak için KREDİM yazıp bir boşluk bırakıp T.C Kimlik Numarasını yazıp 3280 ‘e SMS göndermelisiniz. Kısa müddette kredi müracaatı pozitif ya da negatif sonuçlanarak tarafınıza bildirilir.

 

QNB Finansbank’ın şubesiz bankacılık hizmeti olan Enpara.com maaş bordrosu olmayan müşterilerine kredi veren bankalardan bir tanesidir. Enpara programını bilgisayardan ya da mobil program olarak telefonunuza indirerek işlemlere başlayabilirsiniz. Enpara uygulamasından kredi müracaatı başvurusunda bulunmak için öncelikle Enpara.com ‘a kayıt olmanız lazımdır. Üye olmanızın ardından ihtiyaç duyulan evrakların gönderilmesi için bir Finansbank şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Burada kayıt işleminiz bittikten sonra kredi müracaatı yapabilirsiniz. Enpara maaş bordrosu olmayan müşterilerine 30,000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi sağlıyor. Üstelik kredi verilen müşterilerinden dosya gideri, kredi tahsis fiyatı gibi şeyler almıyor. 

 

Aktif Bank müşterilerinin şubesiz bankacılık hizmeti olan Nkolay.com.tr; maaş bordrosu olmayan şahıslara kredi sağlıyor. Nkolay kredi başvuruları Nkolay.com.tr hesabından yapılabilmektedir. Bu krediyi gelir dokümanı olmayan ama Aktif bank müşterisi olanlar ise rahatlıkla alabilir. Nkolay kredi 30,000 TL’ye kadar kredi sağlıyor.

 

KAYNAK: parafikir.com


Ekonomi |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler