son dakika haberleri

Edremit Belediyesi'nden Şengal Mesajı

Edremit Belediyesi Başkan Vekili Nurhayat Çelik ve Belediye meclis üyeleri, bir mesaj yayınlandı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Edremit Belediyesi'nden Şengal Mesajı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 03.08.2016  11:36:00 eklendi.

Edremit Belediyesi Başkan Vekili Nurhayat Çelik ve Belediye meclis üyeleri, IŞİD tarafından Federal Kürdistan Bölgesi’ndeki Şengal kentinde yaşayan Êzîdîlere dönük 3 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen ve binlerce kadının esir alındığı ve katledildiği jenosidin ikinci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.


3 Ağustos 2014 günü Şengal’deki Êzîdî halkına karşı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından gerçekleştirilen kadın kırımı ve soykırımın ikinci yıl dönümü dolayısıyla Edremit Belediyesi Başkan Vekili Nurhayat Çelik ve belediye meclis üyeleri bir mesaj yayınlayarak kadın kırımını ve katliamını kınadı.


3 Ağustos gününün tüm dünyada ‘ Kadın Kırımı ve Soykırımına Karşı Uluslararası Eylem Günü’ olması gerektiğinin belirtildiği açıklamada “ IŞID, Kürt bir dini azınlık olan ve kadim dini Zerdüştlüğe dayanan Êzîdîlerin tarihi anavatanı Şengal’i 3 Ağustos 2014 günü saldırarak, ele geçirdi. Êzîdî mabetlerin yakıp yıktı, direnenleri infazetti, yerel halka bağlılık yemini etmeyi ya da öldürülmeyi dayattı. Şengal’deki IŞİD kıyım ısırasında 5.000’e yakın Êzîdî katledildi, yaklaşık 200.000 insanı ise kaçmayı başarabildi. Şengal Dağları’na kaçan 50.000 Êzîdî kapanak ısılmış bir biçimde yiyeceksiz, susuz ve hiç bir tıbbi yardım almadan su kaybı ve açlıkla yüzyüze kaldı.Bu sırada yaklaşık 5.000 Êzîdî kadın ve çocuk esir alındı. Savaş ganimeti olarak el kondular, seks kölesi olarak satıldılar, ya da IŞİD komutanlarına verildiler. Din değiştirmeyi reddedenler işkence gördü, tecavüce uğradı, ve sonunda katledildi. Kadınların alıkonduğu hapishanelerde doğan bebekler annelerinden zorla alınarak bilinmeyen bir kadere sevkedildi. IŞİD savaşçıları tarafından tecavüze uğrayan kadınlar Şengal Dağı’ndan ölüme atlayarak intihar ettiler. Yüksek sayıda kadının kaçabilmiş ya da kurtarılmış olmasına rağmen binlerce kadın hala IŞİD’in elinde esaret altında.


IŞİD’in Êzîdî halkına karşı yürüttüğü kampanya genelde katliam olarak nitelendirilmesine karşın, bir soykırımın tüm karakteristik özelliklerini taşımaktadır. IŞİD ayrıca kadın kırımı da gerçekleştirmektedir; Êzîdî kadınların savaş ganimeti olarak kaçırılması, köleleştirilmesi, sistematik tecavüz, zorla din değiştirme gibi uygulamalar yalnızca kadınlara karşı sistematik bir savaşın unsurları olarak kalmamakta, bir kadın kırımı olarak ortaya çıkmaktadır.Ve bu gün her her milletten on binlerce kadın IŞİD barbarlarının tacizine, tecavüzüne uğrarken hala köle pazarlarında satılmaktadırlar. Bu temelde başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere tüm uluslar arası kurum kuruluşların, 3 Ağustos tarihini ‘ Kadın Kırımı ve Soykırımına Karşı Uluslararası Eylem Günü’ olarak kabul edip bu doğrultuda benzeri katliamların olmaması için mücadele etmeleri gerektiğini belirtiyoruz. Şengal’de Êzîdî kadınlarına ve halkına karşı yapılan katliamları nefretle kınıyoruz. “ denildi.


Edremit |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler