son dakika haberleri

Edremit Belediyesinden Parke Taşı yapımı

Edremit Belediyesinden şamran kanalı Parke Taşı yapımı

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Edremit Belediyesinden Parke Taşı yapımı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.08.2016  15:54:00 eklendi.

Edremit Belediyesi demokratik, katılımcı, kadın özgürlükçü ve ekolojik belediyecilik anlayışından hareketle kent genelinde yürüttüğü çalışmaları aralıksız sürdürürken; Van’ın simgesi olan fakat ilgisizlikten dolayı tahrip edilen  3 bin yıllık tarihi Şamran Kanalı’nı hazırladığı ‘ Tarihi bugünle buluşturma, mirası geleceğe taşıma ‘ projesiyle Van halkına yeniden kazandırıyor.


Yol, su, kanalizazyon, yeşillendirme, park alanları benzeri bir çok çalışmayı rutin bir şekilde yürüten Edremit Belediyesi, bazı ezberlerin ötesine geçerek tarihi, sosyal,kültürel , ekonomik alanda da Van halkına birçok yeni hizmet kazandırmayı sürdürüyor. Yürütülen çalışmalar kapsamında ekolojik belediyecilik hassasiyeti çercevesinde tarihi dokuya korumak için önceden tarihi yerlerin korunmasına ve turizme kazandırılmasına ilişkin çeşitli çalışmalar yürüten Edremit Belediyesi bu seferde Van deyince ilk akla gelen 3 bin yıllık Tarihi Şamran Kanalı’nı yaptığı projeyle Van’a yeniden kazandırmaya çalışıyor..


‘ Tarihi bugünle buluşturma, mirası geleceğe taşıma ‘ projesine başlandı


Gürpınar ‘ ilçesinden başlayarak Van Kalesi’nin eteklerine kadar 52 kilometrelik güzergah boyunca sulama kanalı olarak bundan 3 bin yıl önce Urartular tarafından yapılan mühendislik harikası tarihi Şamran Kanalı, ilgisizlikten dolayı büyük bir tahribata maruz kalırken; Edremit Belediyesi hazırladığı ‘ Tarihi bugünle buluşturma, mirası geleceğe taşıma ‘ projesine başlandı. 52 Kilometrelik tarihi Şamran Kanalının 41 kilometresi Edremit ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Edremit Belediyesi tarihi Şamran Kanalının yerleşim alanlarından geçtiği güzergahta çalışmalarına başladı.


Tarihi dokuya zarar vermeden Urartuların mirası bu güne taşınacak !


Şamran Kanalının geçtiği önemli güzergahlardan biri olan ve etrafı ağaçlarla kaplı olan güzergahta kanalın tarihi dokusuna zarar vermeden yol parkeleme çalışmaları, yürüyüş ve bisiklet yolu oluşturma çalışmalarına başlandı. Ayrıca Şamran Kanalı etrafında oluşturulan yürüyüş ve bisiklet yoluyla beraber ağaçların doğal kamelya görevi yaptığı kanal kenarına da banklar konularak hayata geçirilecek proje Van halkının hizmetine sunulacak...


‘ Halkımızı tarihle ve doğayla yeniden buluşturacağız ‘ 


Tarihi Şamran Kanalı’nın Van’a yeniden kazandırılmasına ilişkin görüş bildiren Edremit Belediye Başkan Vekili Nurhayat Çelik, Edremit Belediyesi olarak kısıtlı imkanlara ve dar bütçeye rağmen rutin belediyeciliğin ötesine geçerek tarihi, sosyal, kültürel, gençlik, ekonomik, kadın istihdamı gibi birçok konuda şartları zorlayarak halkın layık olduğu projeleri hayata geçirmeye çalıştıklarını belirtti. Bu projelerden en önemlilerden birinin de Tarihi Şamran Kanalı’nın Van halkına yeniden kazandırılması olduğunu belirten Çelik; tarihi kanal güzergahı boyunca ilk etapta yürüyüş ve bisiklet yolu yapılacağını bunun yanında yeşil bitki örtüsünün muhteşem bir görsellik oluşturduğu alanda  ağaçların doğal kamelya görevi gördüğü kanal kenarlarına da banklar konularak halkımızı hem tarihle hem doğayla yeniden buluşturacaklarını belirtti. Kent hayatının insanları psikolojik olarak yıprattığı ve doğadan tarihten kopardığına dikkat çeken Çelik, Şamran Kanalı projesiyle halkımız oksijenin bolca olduğu suyun sesi ve çeşitli endemik canlı türünün yaşadığı Edremit ilçesinin iç kısımlarında doğayla tarihle buluşarak stres atacağını ifade etti.


Edremit Belediye Başkan Vekili Nurhayat Çelik ve meclis üyeleri Tarihi Şamran Kanalı projesi çalışmalarının yürütüldüğü alanda incelemelerde bulunarak teknik personelden bilgi aldı.
Edremit |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler