son dakika haberleri

Edremit Belediyesinde protestolar 53. Haftasında

Edremit Belediyesinde protestolar 53. Haftasında

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Edremit Belediyesinde protestolar 53. Haftasında
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 29.08.2016  15:33:00 eklendi.

Van’ın Edremit ilçesinde Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in tutuklanmasının üzerinden 372 gün geçmesine rağmen ilçede her hafta düzenlenen ‘Kara Pazartesi ‘ eylemleri 53. haftasında da düzenlendi. Yapılan açıklamada Eş Başkan Çetin ve beraberinde yargılananların FETÖ üyesi savcıların iddialarıyla yargılandığını ve bu hukuksuzluğa derhal son verilmesi gerektiği belirtilirken; TSK’ya bağlı askeri birliklerin Suriye’ye girmesinin bölgeye barış ve huzuru getirmeyeceği tam tersine savaşı daha da derinleştireceğine vurgu yapıldı.

 

Edremit Belediyesi’ne dönük gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalarla beraber  Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in  24 Ağustos pazartesi günü gözaltına alınarak aynı gün tutuklanmıştı. DBP’li Edremit belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanları Çetin’in yakalandığı gün olan pazartesi günü dolayısıyla her pazartesi tutuklamaları protesto etmek amacıyla ‘ İrademe Dokunma ‘ şiarıyla ‘Kara Pazartesi ‘ basın açıklamaları düzenliyor. 53. haftada da düzenlenen açıklamaya, Edremit Belediyesi Başkan Vekili Nurhayat Çelik, DBP’li Belediye Meclis üyeleri ve belediye çalışanları katıldı.

 

‘ FETÖ savcısının yarattığı hukuksuzluğa derhal son verilmelidir‘

 

Açıklamayı katılanlar adına Edremit Belediye Meclis Üyesi Nızamettin Yılmaz yaptı. FETÖ üyesi savcının hazırladığı iddianameyle yargılamaların yapılıyor olmasının hukuk skandalı olduğuna dikkat çeken Yılmaz açıklamada devamla “372 gündür Edremit halkının büyük çoğunluğunun hür iradesiyle seçtiği ve bu ‘ BENİM İRADEMDİR ‘ dediği belediye başkanı tutuklanmış halkın iradesine el konulmuştur.Eş Başkanımızı tutuklayarak aynı dosyada yargılanan birçok kişiye hazırladığı iddianameyle ceza yağdırılmasını mahkeme heyetinden talep eden savcı, FETÖ cemaat üyesi olduğu gerekçesiyle görevden alınarak tutuklandı. Bu durum bile aslında eş başkanımız Çetin ve beraberinde yargılananların, ülke düşmanı halk düşmanı FETÖ üyesi savcılarca nasıl haksızlığa uğradıkları ve haklarının nasıl gasp edildiğini ortaya koymaktadır. Darbe girişimcisi halk düşmanı FETÖ cemaatcilerinin hazırladığı her şekliyle hukuki zeminden uzak bir mizansen olan fezlekelerle, iddianamelerle halkın belediye başkanlarını seçilmişlerini tutuklarken; tavsiye edilen bu FETÖ’cü savcıların ve hakimlerin yerine yeni gelen ve gerçekten hukuku savunacaklarını belirten hakim, savcılar bu halk düşmanlarının yaptığı hukuksuzluğa biran önce son vermeli  ve belediye eş başkanımızı tahliye ederek görevinin başına dönmesini sağlamalıdır..Ülkemizde her geçen gün genç bedenler toprağa düşüyor anneler her gün kan ağlıyor. Bu yetmiyormuş gibi bu sefer de Suriye’deki iç savaşa da müdahil olup binlerce askerin buraya gönderilmesi ne Suriye’ye barış getirir ne de Türkiye’ye.. Tüm sorunlar karşılıklı diyalog ve müzakereyle çözülebilinir asla ama asla tankla,topla çözülmez. Halkların arasına kin, nefret, nifak tohumları değil barış kardeşlik umutlarını ekelim. “ denildi.

 


Edremit |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler