son dakika haberleri

Ece: Bu girişim halkı, demokrasiyi hiçleştirmektir

Van’ın Edremit ilçesinde Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in tutuklanmasının üzerinden 379 gün geçmesine rağmen ilçede her hafta düzenlenen ‘Kara Pazartesi ‘ eylemleri 54. haftasında da düzenlendi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Ece: Bu girişim halkı, demokrasiyi hiçleştirmektir
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 05.09.2016  13:52:00 eklendi.

Yapılan açıklamada Eş Başkan Çetin ve beraberinde yargılananların FETÖ üyesi savcıların iddialarıyla yargılandığını ve bu hukuksuzluğa derhal son verilmesi gerektiği belirtilirken; Kanun Hükmünde Kararname ile gündeme gelen kayyum atamalarına vurgu yapıldı. 


Edremit Belediyesi’ne dönük gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalarla beraber  Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in  24 Ağustos pazartesi günü gözaltına alınarak aynı gün tutuklanmıştı. DBP’li Edremit belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanları Çetin’in yakalandığı gün olan pazartesi günü dolayısıyla her pazartesi tutuklamaları protesto etmek amacıyla ‘ İrademe Dokunma ‘ şiarıyla ‘Kara Pazartesi ‘ basın açıklamaları düzenliyor. 53. haftada da düzenlenen açıklamaya, Edremit Belediyesi Başkan Vekili Nurhayat Çelik, DBP’li Belediye Meclis üyeleri ve belediye çalışanları katıldı.


“Bu girişim halkı, demokrasiyi hiçleştirmektir”

Açıklamayı katılanlar adına Edremit Belediye Meclis Üyesi Ercan Ece yaptı. Kanun Hükmünde Kararname ile belediyelere kayyum atanmasının hiçbir hukuki dayanağı olmadığına dikkat çeken Ece, açıklamada devamla, “Darbeci zihniyetle belediyelerimize Kanun Hükmünde Kararname ile bir gece yarısı ansızın çıkarılan iktidarın siyasi tutumlarından kaynaklı faşizan, saldırgan darbe ve demokrasiye ket vuran sistem algısı bugün de halkın iradesiyle ve seçimle iş başına gelen, doğrudan halkla hizmet yürüten belediyelerimizi devletin müfettişleri her defasında soruşturmaya tabi tutup hiçbir kanunsuz ve hukuksuz durumla karşılaşmamıştır. Varsa asılsız, hukuksuz bir hizmet anlayışımız ve işleyişimiz devletin görevlendirdiği müfettişlerden raporları alsın. Yapılan bu hukuksuz ve antidemokratik kararnamenin hiçbir asıllığı ve gerekçesi yoktur. Çünkü seçimle iş başına geldiğimizden bu yana gelir gider tablosu ve bütçemiz her yıl halkla paylaşılmış olup şeffaf demokratik belediyecilik anlayışı ile tüm hizmetleri yürüttük ve yürütüyoruz. Halkın iradesi ile seçilen yönetime yapılan darbeyi kınıyoruz.


Devletin görevlendirdiği bir atama memurla halkın temsiliyetini yapamayacağı gibi doğrudan ve gerçek demokrasiye de aykırıdır. Anayasal, hukuki hiçbir dayanağı da yoktur. Bu girişim halkı demokrasiyi hiçleştirmektir. Bu temelde bölgede süren çatışmalı ortamın, katliamların bir an önce son bulmasını talep ederken; Edremit Belediyemize ve irademize yapılan tüm saldırıları tekrardan kınıyoruz. Bizler antidemokratik saldırıların karşısında olup demokratik tutumumuzun geliştiricisi eş başkanımız şahsında tutuklu seçilmişlerimizin ve yöneticilerimizin tümünün derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. “ denildi.


Edremit |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler