son dakika haberleri

Dünya referandumu böyle gördü

Dünya basını IKYB'de yapılan bağımsızlığı yorumladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Dünya referandumu böyle gördü
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 25.09.2017  17:38:00 eklendi.

Dünya basını, halen devam eden referandumu şu başlıklarla gördü:

 

Reuters: Kürtler Tarihi Referandumda Özgürlüğü Oyluyor

 

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, bağımsızlık referandumunu okuyucularına son dakika bildirimleriyle duyurdu.

 

Özellikle Raya Jalabi ve Michael Georgy'nin analizine yer veren Reuters, "Saddam'ın gasp ettiği Kürt şehri, referandumun daha iyi günlerin habercisi olmasını umuyor" başlıklı haber analizde, referanduma nasıl gelindiğine ve tarihsel geçmişe odaklandı.

 

The Washington Post: Referandumla İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey

 

Morgan Kaplan ve Ramzy Mardini'nin analizine yer veren The Washington Post gazetesi, referandumla ilgili bilinmesi gereken 5 maddeye yer verdi.

 

Birinci madde olarak Kürtlerin bölünmüş durumda olduğunu yazan gazete, ABD'nin yardım etmediğini ve şiddet ihtimalinin önemli ölçüde arttığına dikkat çekti.

 

Fox News: Kürt Referandumunda Amerika Bağdat’ın Avukatı Gibi Davranmayı Bırakmalı

 

Jamal Al-Dhari'nin imzasıyla yayımlanan haberde, Amerika ve uluslararası toplumun Kürtlere karşı Bağdat'ın avukatlığını yapmaması, bunun yerine arabuluculuk yapması gerektiği vurgulandı.

 

CNN: Iraklı Kürtlerin Referandumu

 

Tamara Qiblawi imzasıyla yayımlanan haberde son dakika gelişmeleri ve bölgeden canlı yayınlara yer verildi. Ayrıca CNN, referandumla ilgili analiz ve haberlere de geniş yer ayırdı.

 

The Independent: Kürt Referandumu “Bağımsızlık Arzusu”

 

İngiliz Independent gazetesi referandumu okuyucularına Bağdat ve ABD ikili ilişkilerinden sızan boşlukların bağımsızlık arzusuna kapı araladığı yorumuyla duyurdu.

 

Bölgede yaşayan insanlara mikrofon uzatan gazete Muhammed Ali isimli bir vatandaşın, “Bir Kürt olarak bağımsızlık referandumunu, yaşadığımız baskında sonra çok önemli buluyorum” cümlesiyle yaşananları özetledi.

 

Al Jazeera: Iraklı Kürtler Bağımsızlık Referandumunda Oy Kullanıyor

 

Okuyucularına son dakika gelişmeleriyle referandumu duyuran Al Jazeera, harita ve videolarla bölgede yaşananları an be an aktardı.

 

Al Jazeera, referandumun iyimser bir atmosferde gerçekleştirdiğini duyurdu.

 

BBC: Irak Kürdistan’ı Tarihi Bağımsızlık Referandumunda

 

İngiliz BBC haber kanalı, Irak Başbakanı'nın uyarılarına yer verdiği haberinde, seçmenlerin Kürdistan Bölgesi'ndeki referandumunda sandık başına gittiğini duyurdu.

 

ABC News: Iraklı Kürtler Tarihi Referandumda Bağımsızlığı Oyluyor

 

Merkezi New York'ta bulunan ABC News, canlı yayın ve son dakika gelişmeleriyle duyurduğu haberinde I. Dünya Savaşı'ndan beri Kürtlerin bağımsızlık hayali kurduğuna vurgu yaptı.

 

The News York Tımes: Referandum Sadece Bağımsızlık İçin Değil

 

Okuyucularına gelişmeleri aktaran The New York Times, Muhammed Salih imzalı analizde referandumun sadece bağımsızlıkla ilgili olmadığını iddia etti.

 

Referandumun birçok başka yönü olduğunun da ifade edildiği analizde, referandumla birlikte Kürtlerin dünya ülkelerinin gündeminde yer almaya başladığı hatırlatıldı.

 

Sputnik: IKBY Bugün Bağımsızlığı Oynuyor

 

Rus haber ajansı Sputnik, referanduma destek veren tek ülkenin İsrail olduğunu hatırlatarak, Başkan Mesud Barzani ve Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani'nin sandık başına gittiği anları okuyucularıyla paylaştı. (Rudaw)


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler