son dakika haberleri

Dört km hat çekilerek hayvanlar içme suyunu kavuşturuldu

4 kilometre hat çekilerek hayvanlar içme suyunu kavuşturuldu

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Dört km hat çekilerek hayvanlar içme suyunu kavuşturuldu
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.10.2016  12:40:00 eklendi.

 Van Büyükşehir Belediyesi, İpekyolu ilçesine bağlı Kaymaklı Mahallesi’nde hayvanlarının içme suyu ihtiyacını karşılamak için 4 kilometre boru döşeyerek, hayvanların temiz su ihtiyacını karşıladı. Belediye çalışanları ile mahalle sakinlerinin büyük bir özveri ile yaptığı çalışma sonucunda hayvanların içme suyu sıkıntısı giderilirken, köyde ayrıca havyanlar için içme suyu sıvatları da kuruldu.


Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından büyük ve küçükbaş hayvanların temiz içme suyundan yararlanmaları için geliştirdiği sıvat projesi devam ediyor. Çalışmalar kapsamında kent genelinde ve ilçelerde çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, İpekyolu ilçesine bağlı Kaymaklı Mahallesi’nde büyük ve küçükbaş hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanması için sıvat kurdu. Sıvatların kurulduğu yere yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan su kaynağını kazıyarak ve sulama boruları döşeyerek mahalledeki hayvanlara temiz su sağlandı. Özellikle meralarda otlayan hayvanların en büyük sorunlarından biri olan ve kirli sular nedeniyle hayvanlarda baş gösteren hastalıkların önüne geçilmesinde büyük katkı sağlayan sıvatlar ile yaşanan sorun ortadan kalktığı gibi, temiz içme suyu ile hayvanların et ve sütlerinde büyük bir verimlilik elde edilmesi sağlanılıyor. Proje ile hayvanlarda görülen sarılık hastalığının önüne büyük oranda geçen Büyükşehir Belediyesi, geliştirdiği sıvat proje ile şuana kadar kent ve ilçelere bağlı 230 mahallede 4000’in üzerinde beton ve sac sıvat kurulumu gerçekleştirdi.


Kolektif çalışma ile hayvanlar su ile buluşturuldu


İpekyolu ilçesine bağlı Kaymaklı Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulumu yapılan sıvatlar için mahalleden yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan su kaynağı iş makineleri ile kazıldı. Belediye personeli ve mahalle sakinlerinin kolektif çalışması ile kaynağa borular döşenerek mahallede kurulan sıvatlar ile birleştirildi. Suyun sıvatlar ile buluşması ardından yıllardır mahallede bulunan kirli dere yataklarında sulayan hayvanlar ilk defa sıvatlarda bulunan temiz sudan içti. Yapılan çalışmadan dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Kaymaklı Mahallesi Muhtarı Ekrem Özbakış, mahallelerinin


temel geçim kaynağının hayvancılık olduğunu ifade ederek, kirli sular nedeniyle şimdiye kadar hayvanlarda az verim elde ettiklerini söyledi. Yine hayvanların kirli sulardan kaynaklı sürekli hastalandığını aktaran Özbakış, sıvat kurulumu için Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunduklarını ve talep doğrultusunda mahallelerine sıvat kurulduğunu söyledi.

 


İpekyolu |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler