son dakika haberleri

Domatesin fiyatı yüzde 50 arttı

Mersin'in Erdemli ilçesinde geçtiğimiz hafta 80 kuruştan alıcı bulan kırmızı domates 1,5 liraya, çakır diye tabir edilen ihracatlık domates ise 1 lira 80 kuruşa yükseldi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Domatesin fiyatı yüzde 50 arttı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 18.10.2017  13:42:00 eklendi.

 Fiyat yükselişinde iç piyasaya verilen kırmızı domates talebinin artması, buna karşın tarlada açıktaki domatesin soğuyan hava sebebiyle azalması ile ihracatın hızlanmasının etkili olduğu bildirildi. Yayla sezonunda açıkta yetiştirilen domatesten umduğunu bulamayan çiftçi yaklaşık 1 ay sonra çıkacak serada güzlük domates için umutlandı.

 

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, yaylalarda açıkta yetiştirilen domates hasadının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "Çiftçilerimiz bu yaz döneminde zarar etti. 40 kuruş, 50 kuruş, 80 kuruş civarında fiyatlarla satışı yapıldı. Şuanda domatesler bitmek üzeredir. Soğuk havayla birlikte yaylalarda kırmızı domates azalmıştır. İç piyasada talep arttığından dolayı, yeşil yani çakır domateslerinde ihracata gitmesinden dolayı fiyatlarımız normale bindi" dedi.
 

"Umutlarımız arttı"

 

Yayla domatesinin 1.5 lira, ihracatlık domatesin ise 1.8 lira olduğunu ifade eden Şahin, bu fiyatların umutları arttırdığını dile getirdi.

 

Fiyat artışını da değerlendiren Şahin, "Fiyatlardaki yukarı doğru tırmanışın sebebi yaylalardaki domateslerimizin azalması. Havaların soğuk gitmesinden dolayı yayla domateslerimizde kızarma azalmıştır. İç piyasada kırmızıya talep artmıştır. Bu sebeple fiyatlarımız bir nebzede olsa artmaya başlamıştır. Bu da çiftçilerimizin yüzünü güldürecektir" diye konuştu.

 

Yaklaşık 1 ay sonra başlayacak güz domatesi sezonu için beklentilere değinen Şahin, "Güz domatesi içinde çiftçimizin beklentisi büyüktür. İnşallah Rusya kapımız da açılır, Habur kapımız da açılır. İhracatımız da artar, çiftçimizin yüzü güler. Beklentimiz çok büyüktür, daha da iyi olacağını tahmin ediyoruz" ifadelerini kaydetti.

 

Şahin, ihracatın şuan için Romanya, İsrail, Suudi Arabistan ve Suriye'ye gerçekleştiğini, Habur veya alternatif kapının açılmasıyla Irak'a ihracatın yeniden hareketleneceğini kaydetti.

 

Serada domates yetiştiriciliği yapan üretici Zeynep Yıldız da kaliteli domates yetiştirmek için çaba harcadıklarını belirterek, "Domatesimiz 1 ay sonra çıkar. Emek çekiyoruz ve emeğimizin karşılığını bekliyoruz. Fiyatların yükseldiğini duyduk, onun için sevindik" dedi.

 

Önemli domates üretim merkezlerinden olan Erdemli ilçesinde yıllık rekolte 700 bin tonu buluyor.


Ekonomi |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler