son dakika haberleri

Diş Etlerinin Travması Sonucu Ortaya Çıkan Durum: Diş Eti Kanamaları

Diş Etlerinin Travması Sonucu Ortaya Çıkan Durumlar...

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Diş Etlerinin Travması Sonucu Ortaya Çıkan Durum: Diş Eti Kanamaları
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 15.09.2020  13:22:00 eklendi.

Diş etleri dişi koruyan ve bir bariyer görevi gören önemli bir dokudur. Bazı durumlar bu dokunun tahriş olmasına ve kanamasına neden olmaktadır. Diş eti kanaması olarak adlandırılan bu durum dişte meydana gelebilecek hastalıkların belirtisi olabileceği gibi dişte plak oluşumu veya dışardan gelen travmalar sonucunda da oluşabilmektedir.

 

 

Diş eti kanamaları dişin sert fırçalanması, yanlış ve sert fırça seçimi, protezin yanlış kullanılması gibi nedenlerle her zaman görülebilmektedir. Bu tür kanamalar ciddi kanamalar değildir ve gerekli önlemleri alarak diş eti kanaması ortadan kaldırılabilmektedir.

 

 

Ancak bazı durumlarda diş eti kanamaları ciddi bir hastalığın belirtisi olarak da görülebilmektedir. Lösemi, periodontitis, vitamin ve mineral eksikliği ve trombosit eksikliği gibi önemli rahatsızlıklar diş eti kanamalarına neden olabilmektedir. Bu hastalıkların varlığında diş etleri daha çok kanar ve enfeksiyona açık hale gelirler. Bu nedenle diş eti kanamasını uzun süreli yaşayan bireylerin en kısa sürede bir diş hekimine görünmesi gerekmektedir.

 

 

 

Diş Eti Kanamalarının Belirtileri Nelerdir ?

 

Diş eti kanamalarında kanama genellikle dişin fırçalanması esnasında görülmektedir. Bunun yanı sıra diş etinde beyaz lekeler, tahrişler ve hassasiyet gibi belirtiler görülebilmektedir. Diş hassasiyetinin yoğun olduğu diş eti kanamalarında genellikle soğuk içecek esnasında ve çiğneme esnasında dişte baskı hissedilmektedir.

 

 

Diş Eti Kanamaları Neden Olur ?

 

 

Diş eti kanamaları genellikle dışarıdan gelen travma sonucu veya mevcut bir hastalığın belirtisi olarak görülmektedir.

 

 

Diş eti kanamasına en çok neden olan faktörler ise şunlardır;

 

 

1. Sağlıksız beslenme ve sonucunda yaşanan vitamin eksikliği (özellikle C ve B vitaminleri) diş eti kanamasına neden olabilmektedir. Hazır besinlerdeki tahriş edici maddeler diş eti kanamasına neden olabilmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme düzeni uzman doktor görüşlerine göre diş eti kanamasını önlemede büyük bir öneme sahiptir.

 

2. Diş etinde meydana gelen iltihaplar diş eti kanamalarına neden olmaktadır. Bu iltihaplar dokunun üzerinde meydana gelen plakların temizlenmemesi sonucu oluşur ve kanamalara neden olur.

 

3. Tıbbi ilaçların kullanımı diş eti kanamasında önemli olan başka bir etmendir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin vs.) kullanan kişilerde dokular kanamaya açık hale gelir ve sıklıkla kanamalar görülür. Bu ilaçları kullanan kişilerde kanamanın süresi de uzayabilmektedir. İlaçlar pıhtılaşmayı önlediği için ağız bakımında uygun ve yumuşak ürünler tercih edilmelidir.

 

4. Ağız ve diş sağlığının korunması diş eti sağlığı için çok önemlidir. Ağız ve diş bakımını yeterli ve düzenli olarak yapmayan kişilerde diş eti kanamaları meydana gelebilmektedir. Düzenli olarak diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak diş eti kanamalarını önlemek için yeterli olacaktır.

 

5. Stres günlük hayatta herkesi derinden etkileyebilen bir olgudur. Aşırı stres halinde olan kişilerde bağışıklık sistemi zayıflar ve dışarıdan gelen etkilere açık hale gelir. Aşırı stres yaşayan kişilerde sıklıkla diş eti kanamaları görülebilmektedir.

 

 

 

Diş Eti Kanamasının Tedavisi Nasıl olur ?

 

Diş eti kanamaları ciddi bir durum haline gelebilir ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Tedaviyi planlayacak olan ağız ve diş sağlığı doktorları öncelikle altta yatan nedeni araştırmalı ve sonrasında uygun bir tedavi planlamalıdır.

 

 

Diş eti kanamalarının tedavisinde ilk aşamasında ağız ve diş bakımının düzenli olarak yapılması ve yılda en az 2 kere kontrole gidilmesi vardır. Bunun yanı sıra diş etine uygun solüsyonlar ile veya tuzlu su ile gargara yapmak, diş ipi kullanmak korunmada büyük öneme sahiptir.

 

 

Özel durumu olan kişilerde (protez kullanan, çene problemleri olan vs.) özel araç gereçlerin kullanımı diş eti kanamalarını büyük ölçüde azaltmaktadır.

 

 

Diş eti kanamaları her ne kadar önemsiz görünse de altta yatan daha büyük bir problem olabilmektedir. Bunun için bitmeyen ve yanında başka belirtiler de gösteren diş eti kanamanız varsa en kısa sürede bir diş hekimine görünmelisiniz.


A-Haber |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler