son dakika haberleri

Dikkat etmiyoruz!

Koronavirüs tüm dünyada ve ülkemizde yayılmayı, dahası can almayı sürdürüyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Dikkat etmiyoruz!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 03.04.2020  13:09:00 eklendi.

 TEDBİRLİ OLUNMALI AMA…


Koronavirüs salgını durdurulamıyor. Her gün binlerce yeni pozitif vakanın tespit edildiği ülkemiz ve dünyada, tedavi amacıyla ilaç ve aşı arayışları sürerken, bu arada mümkün olduğu kadar tedbirli olunması gerektiği vurguları yapılıyor.


Başta hijyen kuralları, sosyal mesafenin korunması ve en önemlisi de evde kalınması gibi tedbirlerin alınması hayati önem taşırken, bazı illerde bir kısım vatandaşın buna dikkat etmediği görülüyor.


 


ARAÇ ve İNSAN TRAFİĞİ 


Van’da da tüm uyarılara rağmen, bazı caddelerdeki araç ve insan trafiği dikkat çekiyor. Özellikle Cumhuriyet Caddesinde yoğun bir araç ve insan trafiği yaşandığı gözlenirken, Valilik ve Emniyet Müdürlüğü’nden önemli bir hamle geldi. Bilim kurulu üyelerinin, uzmanların, yetkililerin ısrarla ‘gerekmedikçe dışarı çıkmayın’, ‘işi olmayanların evde kalmaları hayati önem taşıyor’ gibi ikazlarına rağmen, önemli bir kesim maalesef caddelerde kalabalıklar oluşturunca, Valilik ve İl Emniyet Müdürlüğü, ana caddelerdeki araç parkının önüne geçmek için adım attı. Yol kenarlarına çekilen şeritlerle, araçların park etmelerinin önüne geçildi. Bu uygulama, destek gördü.


 


MAALESEF DİKKAT ETMİYORUZ!


Van’da da koronavirüsten ölümlerin olması, vaka sayısının artmasına rağmen, birçok vatandaş tarafından uyarıların dikkate alınmaması endişe uyandırıyor.

Bazı caddelerde kalabalıklar oluşturan vatandaşların sosyal mesafeye dikkat etmediği, eldiven ve maske kullanmadığı gözlenirken, bu durumun, salgının boyutunu arttırabileceği endişeleri yaratıyor.


Uzmanlar, özellikle Nisan ayının 15’ine kadarki süreci son derece önemserken, virüsün oluşturacağı etkinin de bu süre zarfında ortaya çıkabileceği tahminleri yapıyor. Uzmanlar, özellikle bu süre boyunca kurallara riayet edilmesinin, evde kalınmasının, bu virüsü kontrol edilebilir sınırlarda tutacağını, aksi takdirde işin kontrolden çıkabileceği ikazlarını sık sık tekrarlıyor. Ancak tüm uyarılara rağmen, çok sayıda kişinin araç ve yaya trafiği oluşturduğu gözlenirken, bu durumun mutlaka sona ermesi ve vatandaşların çok daha dikkatli davranmalarının herkesin faydasına olacağına vurgu yapılıyor.


 


VALİ BİLMEZ DE İŞARET ETMİŞTİ


Van Valisi Mehmet Emin Bilmez de, Van’daki duruma ilişkin gözlemlerini paylaşırken şöyle demişti; “Koronavirüs salgınının ciddiye alınması gerekiyor. Vatandaşlarımızdan da bu konuda duyarlılık bekliyoruz. Van’ın, ‘evde kal’ çağrısına genel itibari ile uyduğuna inanıyorum. Ama bir kesim çok tedirgin davranabiliyorken, buna karşın bir kesimin de çok rahat takıldığını gözlemliyorum...”


 


BAKAN KOCA’DAN UYARI


Sık sık evde kalınması uyarısında bulunan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ise, son uyarısında şu ifadeleri kullandı; “Tüm şehirlerimizde hareketliliği azaltmak zorundayız. Evde kalmak istisnasız her yerde önemli…” 

Prestij Haber: Umut Tarhan

 


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler