son dakika haberleri

Develer 2100 rakımda güreşlere hazırlanıyor

Van'ın Başkale ilçesine Ege illerinden getirilen develer, 2100 rakımda karlar üzerinde güreşlere hazırlanıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Develer 2100 rakımda güreşlere hazırlanıyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 26.12.2016  22:17:00 eklendi.

 İzmir, Aydın ve Muğla'dan 1 ve 1,5 yaşındayken satın alınan develer, Başkale'de eğitiyor. Kondisyonlarının arttırılması için her gün idman yaptırılan develer, 3- 4 yaşına kadar iyi bir güreşçi olarak yetiştirilerek Ege illerinde deve güreştirenlere 60 bin liraya kadar yükselen fiyatla satılıyor.

 

Daha çok çöl hayvanı olarak bilinen develer, Van'ın en soğuk bölgelerinden biri olan İran sınırındaki Başkale ilçesinin Kocaköy Mahallesi'nde güreşlere hazırlanıyor. Ege illerinden yavru olarak alınan ve Başkale ilçesine getirilen tek hörgüçlü 35 güreş devesi, 2100 rakımda bakıcılarının gözetiminde her gün 2 kez kondisyon idmanı yapıyor. Zaman zaman bir metreyi bulan kar üzerinde soğuk havaya rağmen koşturulan ve güreştirilen develer, 3- 4 yaşına gelince güreşe hazır oluyor.
 
 

Başkale'de babası Aydın Erbay ile 12 yıldır bu işi yaptığını belirten Levent Erbay, develeri 40 ile 60 bin lira arasında sosyal medya üzerinden satışa çıkardıklarını söyledi. Erbay, "Yavru olarak Ege illerinden aldığımız develere burada özenli bir şekilde bakıyoruz. Buranın rakımı çok yüksek olduğu için kondisyonları çok iyi oluyor.

 

 

Her gün idman yaptırıyoruz. Büyük bir zevkle bu işi yapıyoruz. Güreşmeye başlayan develerin görüntülerini çekip sosyal medya üzerinden paylaşıyoruz. Taliplileri gelip bizden satın alıp, güreştirmek için İzmir, Aydın ve Manisa gibi illere götürüyor” dedi.

 

 


Başkale |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler