son dakika haberleri

DBP ve HDP Van Kadın Meclisi üyeleri bölgedeki...

Giderek artan cinsel istismarlara dikkat çekmek amacıyla DBP ve HDP Van Kadın Meclisi üyeleri basın toplantısı düzenledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
DBP ve HDP Van Kadın Meclisi üyeleri bölgedeki...
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.05.2017  16:55:00 eklendi.

DBP ile binasında düzenlene açıklamaya Barış Anneleri Meclisi, TJA üyeleri ve çok sayıda kadın da katıldı. Toplantıda konuşan DBP Kadın Meclisi Üyesi Hatice Akdağ, AKP iktidarının kurumsallaştırdığı erkek zihniyetinin sonucunda cinsel istismarların giderek yayıldığı ve meşrulaştırıldığını belirtti.


Batman ve Erciş’de yaşanan cinsel istismar olaylarına tepki gösteren DBP Van Kadın Meclisi Üyesi Hatice Akdağ, “Bölgede cinsel istismar olayların çoğalması, iktidarın politik amaçlarından bağımsız değildir. Batman ve Erciş’te yaşanan cinsel istismar, insanlık suçu olarak tarihe geçti” diyerek, olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

 

Akdağ , Ensar Vakfı ve Pozantı olaylarında, “Bir kereden bir şey olmaz” diyen zihniyeti kınayarak, “Bölgede cinsel istismar olayların çoğalması, iktidarın politik amaçlarından bağımsız değildir. Batman ve Erciş’te yaşanan cinsel istismar, insanlık suçu olarak tarihe geçti” dedi.


Gazete Şûjîn’in ortaya çıkardığı Batman’ da birçok ismin içinde yer aldığı cinsel istismar olayına gizlilik kararının getirildiğine dikkat çeken Akdağ,”Ancak suça ortak olan pek çok ismin ifadesinin dahi alınmaması ve alınanların ise serbest bırakılması iddiası soru işaretlerine neden oluyor. Gazete Şûjîn, bu erkeklerin bir kısmının, ‘kentin tanınmış isimleri olduğu için’ kefaletle serbest bırakıldığını iddia etmişti. Kefaletle serbest bırakıldığı iddia edilenlerin ekonomik olarak güçlü ya da AKP’yle ilişkili insanlardan oluştuğu öne sürülüyor. Bu isimlerin arasında iş insanları, esnaf ve üst düzey isimleri var. Faillerin suçtan sıyrılmak için birbirlerine rüşvet teklif ettiği, esnaf ve iş insanlarının birbirini korumaya çalıştığı da iddialar arasında. Batman’da yaşanan cinsel istismarların son dönemde artışı ve yaşananların gizlenmeye çalışılması da bu iddiaları güçlendiriyor. Çocukları fuhuşa zorlayan Yıldız Ç.’nin 6 çocuğu olduğu ve iki erkek çocuğundan birinin uzman çavuş, diğerinin ise özel harp dairesinde polis olduğu iddia ediliyor ” diye belirtti.


‘Olayın takipçisi olacağız’

İkinci N.Ç davası olarak tanımlanan sistematik cinsel istismar olayının bölgede yürütülen sıkıyönetim gerçeği ile bağlantılı olduğunu kaydeden Akdağ,”İstismarcıların korunduğu, kefaletle salıverildiği, dosyanın gizlenerek adeta toplumdan kaçırılmak istendiği bu durumda AKP ve polis işbirliğini işaret ediyor” dedi.

 

Cinsel istismar olaylarında sessiz kalmayacaklarını ifade eden Akdağ, “Hem Batman’da hem de Erciş’te yaşanan vakaların takipçisi olacağız. Buna ilişkin de elimizden geldiği gücümüzün yettiği kadar, hatta gücümüzden fazlasını kullanarak bunu gündemleştirip, bu sorunları hep birlikte çözeceğiz. Çocuklarımız üzerinden kimlerin bu şekilde bir politika yürüttüğünü açığa çıkarıp karşılarında duracağız ve ne gerekiyorsa onu yapacağız. Yargının tecavüzcüleri kefaletle serbest bırakma kararına itiraz etmek için DTK, HDP, DBP kadın meclis ve temsilleriyle, kapatılan kadın kurum bileşenleri ‘Tecavüzün Kefaleti Olmaz… Tecavüz Satın Alınamaz’ şiarıyla alanlarda olacağız” dedi.


Kadın |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler