son dakika haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi'nden Van çıkarması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun talimatıyla 81 ilde milletvekillerinin katılım sağladığı geniş çaplı bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Van’a da İzmir ve Antalya milletvekillerinden oluşan heyet tarafından ziyaret gerçekleştirildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Cumhuriyet Halk Partisi'nden Van çıkarması
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.10.2020  12:10:00 eklendi.

 Van’a çeşitli ziyaretlerde bulunmak amacıyala gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter ve Antalya Milletvekili Cavit Arı, 4 günlük programları kapsamında ilk olarak Van Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Burada Oda Başkanı Necdet Takva ve yönetimi tarafından karşılanan CHP'li heyet, ardından Cumhuriyet Caddesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. 

 

Esnaf ziyareti sonrası milletvekilleri, CHP Van İl Başkanı Mehmet Kurukçu ile birlikte il binasına geçerek basın açıklaması yaptı. Basın toplantısına CHP merkez ilçe heyetleri de katıldı. 


 


“4 GÜNLK BİR PROGRAMIMIZ VAR”


 


Basın toplantısında ilk olarak konuşan CHP Van İl Başkanı Mehmet Kurukçu, milletvekillerinin ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu: "Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatlarıyla 81 ilimize milletvekillerimiz görevlendirildi. Bu vesileyle şu an aramızda İzmir Milletvekilimiz Bedri Serter ayrıca Antalya Milletvekilimiz Cavit Arı var. Burada her ne kadar resmi olarak Van milletvekilimiz olmasa da ben huzurlarınızda sayın genel başkanıma teşekkür ediyorum. Çünkü ben rahatlıkla Van’ın 142 tane milletvekili var diyebilirim. Çünkü istediğim zaman istediğim dakika, istediğin milletvekilime ulaşabiliyorum. Ve bu program çerçevesinde başta da söylediğimiz gibi sayın genel başkanımızın 81 ile görevlendirildiği heyetler içerisinde ilimize de bir heyetimiz geldi. Biz sabah Van Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ettik, akabinde esnaf ziyareti gerçekleştirdik. Toplam 4 günlk bir programımız var. Bu programlar çerçevesinde Esnaf Sanatkarlar Odasını, Van Ticaret Borsasını, Şoförler Cemiyetini, Organize Sanayi Başkanlığını ve oradaki kobilerimizi, ayrıca Erciş, Gevaş ve Muradiye ilçelerimizi ziyaret edeceğiz. Bu ziyaretlerimizi sayın vekillerimiz rapor haline getirip Genel Başkanımıza sunacaklar. Ayrıca sizlerin de çok iyi bildiği gibi ilimizde gerçekten çok önemli sorunlar var; çevre yolu, otogar, stadyum, TOKİ, Van Gölü, işsizlik, bunları da sayın milletvekillerimiz yerinde tespit edip, hepsinin bir rötgenini çekip genel başkanımıza sunmak üzere bir dosya halinde hazırlayacağız."


 


“İSTİHDAM ALANLARININ GENİŞLEMESİ İÇİN HAREKETE GEÇİLMELİ”


 


Daha sonra açıklamalarda bulunan İzmir Milletvekili Bedri Serter ise Van'ın sahip olduğu genç nüfusa dikkat çekti. Serter şöyle konuştu: “Sevgili basın mensubu kardeşlerim, öncelikle Van'da sizlerle bizi buluşturan Van İl başkanımıza, yönetimimize, kadın kollarımız ve bütün örgütümüze çok teşekkür ediyoruz. Doğumuzun Paris'i, Van denizi ve gölü ile hakikaten muhteşem bir tabiata sahip olan Van'da yaşamaktan dolayı hepiniz çok şanslısınız. Ben sizi kıskandım, buraya geldikten sonra. Ama gördüğüm kadarıyla daha ilk ziyaretimizde Ticaret Odasında, Van'da inanılmaz bir işsizlikle, inanılmaz bir mutsuzlukla karşı karşıya olduğumuzu tespit ettim. Ve daha birçok oda ve dernekle bu konuları paylaşacağız ve görüşeceğiz. Çok önemli bir ivme yakaladım Ticaret Odasında. Van’ın yaş ortalaması 21 buçuk dediler, muhteşem bir yaş ortalamasına sahipsiniz ama maalesef istihdam alanları çok dar. Bu istihdam alanlarının genişlemesi için mutlaka hükümetlerin harekete geçmesi lazım ki; hem özel sektörü hareketlendirecek hem devlet kademelerini hareketlendirecek, hem buradaki tabiat varlıklarını hareketlendirecek. Gördüğümüz kadarıyla covid-19 ile beraber Van'ın müthiş derecede ticaret hayatını şekillendiren ve hareketlendiren bir İran sınır kapımız varmış, buradan gelen turistler hepimizi canlandırıyormuş. Şuanda 100 birim ise 1000 birime, 1500 birime kadar çıkacak vaziyette canlandırmış ama covid-19 ile kapı kapanınca maalesef Van’ın ekonomisi çökmeye başlamış. Sadece ona da kalmamak gerekiyor. Van’ın hayvancılığı çok önemli, bu konuda da potansiyeli olan bir ilimiz. Buradaki hayvancılığı, hayvansal sanayi ile buluşturmak ve birleştirmek mecburiyeti var. Van’da onu gözlemliyoruz. Bizim ziyaretimiz öncelikle iş dünyası, esnaf ve iş dünyasının Van’daki potansiyelini nasıl geliştirebiliriz ile ilgili. Bu konuda raporlarımızı, genel başkanlığa ve MYK üyelerine sunacağız ve bunun da takipçisi olacağız. Bundan sonraki ziyaretlerimizde de bunların tek tek nasıl gerçekleştiğinin de takipçisi olacağız. Bu vesile ile sizlerle bizi buluşturan il başkanıma da çok teşekkür ediyorum."


 


“VAN ÖZEL BİR ŞEHİR”


 


Yapılan basın toplantısında son olarak Antalya Milletvekili Cavit Arı da bir konuşma yaptı. Arı da şunları söyledi: “Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri 81 ilde aynı benzer bir çalışmayla ekonominin İçerisinde bulunduğu durumdan esnafımızın, iş adamımızın ne derecede etkilendiği konusunda yerinde tespitlerle bir çalışma programı gerçekleştiriyor. Bizler de bu vesile ile Van’dayız. Gerçekten özel bir şehir Van, kendi illerimizde çok sayıda Vanlı güzel dostlarımız, arkadaşlarımız var, ama buraya gelince de gerçekten Van’ın özel bir şehir olduğunu biz de yerinde görmüş olduk. Şimdi değerli arkadaşlar biliyorsunuz ki son dönemlerde özellikle ekonomi iyi yönetilmiyor. 18 yıllık bir iktidar var ve bu iktidarın en çok başarısız olduğu alan ise ekonomi. Ekonomi, gerçekten can çekişmekte. Ancak şöyle baktığınızda efendim bir pandemi süreci var, bu nedenle ekonomi kötü gibi savunmalar bir de dış gelişmelerle ilgili yaşanan nedenlerle ekonomi kötüye gidiyor şeklinde savunma var. Bu çalışmanın benzerini biz 2018’de gerçekleştirdik. O zaman da ekonomi kötüydü, o zaman da yine esnafımızın, iş adamımızın sorunlar ile ilgili ne yapılabiliri yine araştırmak ve bu konuda çalışmak üzere yine şehirlerimizdeydik. Kısacası ekonomi gerçekten kötü ama bu kötünün sebeplisi sadece ve sadece bu corona süreci değil. Tek ve en önemli sebep ekonomiyi yönetenlerin ekonomiyi doğru yönetemeyişinden kaynaklı. Şimdi daha çok ötelemelerle geçen bir süreç yaşandı yani esnafımızın SGK borcu ötelendi, vergi borcu ötelendi ama karşılıksız destek boyutuyla baktığımızda hak ettiği şekilde bir destek verilemedi.”

4 gün boyunca Van’da çeşitli ziyaretlerde bulunacak olan heyet gözlemlerini rapor haline getirerek genel başkanlığa sunacak. 

 

Prestij Haber: M. Selim KURT


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler