son dakika haberleri

Çocuk Evliliklere Hayır resim yarışmasının ödülleri verildi

Van Yaşam, Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi (Yaka-Kop), tarafından düzenlenen ‘çocuk evlilikler’ konulu resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Çocuk Evliliklere Hayır resim yarışmasının ödülleri verildi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.01.2017  16:30:00 eklendi.

Van’da ve özelliklede bölgede erken yaşta ve zorla evlilikler konusunda farkındalık yaratmak için çalışmalar yapan Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP), Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı (DİHAA) Türkiye Programı kapsamında 'Oyun Sandım Gerçek oldu' projesinin çalışmaları devam ediyor.


Yaklaşık 3 yıldır erken yaşta ve zorla evlilikler konusunda çalışmalar yapan YAKA-KOOP üyeleri, bu kapsamda her yıl öğrenciler arasında da erken yaşta evlilikler konulu resim yarışması düzenliyor. Bu yıl düzenlenen resim yarışmasında Van ve ilçelerinin yanı sıra mahallelerden öğrenciler katılım gösterdi. Van’ın farklı noktalarından gönderilen en etkili ve yaratıcı 10 resim jüri tarafından seçildi ve düzenlenen törenle başarılı olan öğrencilere ödülleri verildi.  


 GÜMÜŞHAN: ÇOCUK GELİNLERLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ

Düzenlenen ödül töreninde konuşan YAKA-KOOP Aktivisti Gülmay Gümüşhan, öncelikle YAKA-KOOP hakkında bilgi verdi. Gümüşhan, “YAKA-KOOP 2002 yılında Van’da kurulan ilk kadın örgütüdür. Kuruluşundan bu yana kadına yönelik şiddet, insan hakları, meslek edindirme eğitimleri, kız çocuklarının okullaşması 4 yıldır da erken yaşta zorla evlilik, çocuk gelinlerle ilgili çalışmalar yürütmektedir.” Dedi.


 “3 YIL İÇİNDE YAKLAŞIK 67 KÖYE GİTTİK”

Gümüşhan şöyle devam etti: “Bizim bu çalışmaya başlamamızın nedeni Erçek Çok Programlı Lisesi’nden bir duyarlı öğretmenin bize bir başvurusu ile başladı. O günden bugüne kadar 3 yıl içinde yaklaşık 67 köye gittik imamlarla, muhtarlarla, halk sağlığı ve milli eğitim ile ortak çalışmalar yürüttük. Bu çalışmaların yanı sıra bizim 3 yıldır okullarda yürüttüğümüz resim yarışmaları var bu resim yarışmalarını gençlerimiz ve çocuklar yapıyor ve farklı ödüllerimiz oluyor. Burada her konuya duyarlılık açısından hem de sizin gibi genç arkadaşların eğitimin önemini ve bu araştırma sonucu erken yaşta evliliklerin zararlarını biraz daha fark etmeleri açısından yapıyoruz.”


“PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN BU ÇALIŞMALARINIZ BİLLBOARDLARDA ASILACAK”

Yapılan resimlerin ödüllendirmekle kalmayıp 2017 takviminde de yer alacaklarını ifade eden Gümüşhan, “Bu takvimler ilgili bütün yerlere dağıtılacak. Sizin isimlerinizin ve resimlerinizin olduğu takvimler, istediğiniz kadar alabilirsiniz, köylerinize götürebilirsiniz, hatıra olarak saklayabilirsiniz. Bunlar benim için çok değerli çünkü emeğinizi var. Pazartesi gününden itibaren bu çalışmalarınız billboardlarda asılacak, gün boyunca şehir merkezlerinin birçok yerinde Edremit’ten başlayarak Kazım Karabekir caddesi, Sıhke ve İskele caddesi olmak üzere birçok yerde asılacak. Buraya gelen ailelere de teşekkür ediyorum, özellikle kız çocuklarının eğitimi bizim için çok çok önemli ben babalarla da konuştum onlarda kız çocuklarının eğitimine çok önem verdiklerini dile getirdiler. Bu durum gerçekten bizi de çok mutlu ediyor, biz kurum olarak kız çocuklarının eğitimine çok önem veriyoruz.” Diye konuştu.   


 GÜMÜŞHAN: BİR SONRAKİ YILDA BU DEVAM EDECEK

İlk yılın kendileri için tecrübesiz olduğunu belirten Gümüşhan, “Resim seçme açısından, kendi üyelerimizle seçmeye çalıştık ama çok duygusaldık ama git gide bu işte profesyonelleşiyoruz sanki bu yıl jüri üyeleri arasında basından arkadaşlar, gönüllü avukatlar vardı o şekilde resimler seçtik, çok zorlandık. Bir sonraki yılda bu devam edecek, biz geçen yıllar milli eğitim aracılığıyla duyurularımızı yapıyorduk bu yıl milli eğitim müdürlüğünün yoğun programından dolayı facebook ve basın yoluyla duyurularımızı yaptık.” Dedi.  

 

 


Kadın |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler