son dakika haberleri

Çeyrek Altına Yeni Alternatifler Aranıyor - Ekonomi Haberleri (Ayrıntılı Haber)

Altındaki yükseliş nedeniyle zor durumda kalan tüketicinin imdadına hafifletilmiş ucuz takılar yetişti.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Çeyrek Altına Yeni Alternatifler Aranıyor - Ekonomi Haberleri (Ayrıntılı Haber)
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 31.05.2011  14:07:00 eklendi.

Gelinin annesinden hafifletilmiş gerdanlık... Arkadaşından 0.5 gram külçe altın... Altın fiyatlarındaki önlenemez yükseliş, düğün takısı kavramını sil baştan yeniledi. Fiyatı 132 TL'ye dayanan çeyrek altın bu yıl düğünlere hasret kalacak. Çeyreğin yerini 45 TL'den satışa sunulan 0.5 gram, 1 gram külçe altınlar alırken, kuyum sektörü hafifletilmiş takı seti üretmek için İtalya'dan teknoloji transfer etti.
HAFİFLETİLMİŞİ YARI FİYATINA

Altın, 5 aylık dönemde, yüzde 15 değer kazandı. Yılbaşında gramı 69 lira olan 24 ayar külçe altının fiyatı 81 liraya çıktı. Yatırımcının en güvenli limanı haline gelen altın, eşi dostu evlenecekler için ise korkulu bir rüya. Radikal Gazetesi'nin haberine göre kuyum sektörünün "Bu fiyatlarla da nasıl takılır" diyenler için bulduğu çarelerden biri elektroform metodu. İtalya'nın ustası olduğu bu metotla gösterişli ama hafifletilmiş takılar üretilmeye başlandı. Türkiye'de birçok atölyenin elektroform teknolojisi kullanmaya başladığını belirten sektör yetkilileri, hafifletilmiş ürünlerin döküm ürünlere göre yarı fiyatına satıldığını söylüyor. Çeyrek altın satışlarının yüzde 90 düştüğünü kaydeden yetkililer, üretimin gramlık külçe altına yoğunlaştığını belirtiyor.
ELEKTROFORM NEDİR

Elektroform teknolojisiyle hacim olarak büyük ve geniş ancak ağırlık olarak çok hafif takılar üretiliyor. Örneğin 20 gram gelen bir takı aynı görünümde elektroform tekniğiyle 5 gram olarak üretilebiliyor. Metot şu anda dünya çapında yaygın olarak kullanılıyor.
DARPHANEDEN YARIM ÇEYREK ALTINA İZİN YOK

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği'nin Osmanlı döneminde üretilen yarım çeyrek altının yeniden üretilmesi için Darphane'ye yaptığı başvuruya henüz 'olur' çıkmadı. Derneğin, Darphane'nin sıcak bakmadığı yarım çeyrek altın için yeni bir atak yapacağı belirtiliyor.

Milliyet


 |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler