son dakika haberleri

Çelik: Eş Başkanımız Çetin 1 yıldır FETÖ savcılarının iddialarıyla tutsak

Van’ın Edremit ilçesinde Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in tutuklanmasının üzerinden 365 gün geçmesine rağmen ilçede her hafta düzenlenen ‘Kara Pazartesi ‘ eylemleri 52. haftasında da düzenlendi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Çelik: Eş Başkanımız Çetin 1 yıldır FETÖ savcılarının iddialarıyla tutsak
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 22.08.2016  17:05:00 eklendi.

Tam bir yıldır cezaevinde tutuklu bulunan Eş Başkan Çetin için tutuklamanın yıldönümünde de açıklama yapılarak tahliyesi talep edilirken; Gaziantep’te gerçekleşen saldırı kınandı. 


Edremit Belediyesi’ne dönük gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalarla beraber  Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in  bundan tam bir yıl önce gözaltına alınarak tutuklandı.Birinci yılını dolduran tutuklamanın protesto eylemi 52. Haftasında da Edremit Belediyesi önünde gerçekleştirildi. Açıklamaya; DBP Van İl eş başkanları Metin Kutaz, Nazmiye Acar, HDP Van il eş başkanı Gülistan Orhan, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan; İpekyolu Belediye Eş Başkanı Beritan Tayan, Edremit Belediye Eş Başkan Vekili Nurhayat Çelik, DBP-HDP Edremit ve İpekyolu ilçe yöneticileri, Demokratik Halk Meclisi üyeleri yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 


'Eş Başkanımız Çetin 1 yıldır FETÖ savcılarının iddialarıyla tutsak'

Açıklamayı katılanlar adına Edremit Belediye Başkan Vekili Nurhayat Çelik yaptı. Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in tutukluluğunun bir yılını doldurduğuna dikkat çekilen açıklamada, Çetin ile beraber çok sayıda kişinin yargılandığı davanın savcısının FETÖ üyesi çıktığı haliyle davanın düşmesi gerektiği belirtilirken; Antep’te yapılan ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı da kınandı. 


 Açıklamada devamla “Eş başkanımız Çetin’in tutuklanmasının üzerinden 365 gün geçmesine rağmen  Çetin’nin ‘ demokratik anayasal hakkını kullanarak  katıldığı bir basın açıklaması sonrası  kendisini ‘ Vatanın birliğini ve bütünlüğünü bozmak ‘ gibi soyut bir ithamda bulunanlar, tam bir yıldır Edremit halkının büyük çoğunluğunun hür iradesiyle seçtiği ve bu ‘BENİM İRADEMDİR' dediği belediye başkanı tutuklanmış halkın iradesine el koymuştur.Eş Başkanımızı tutuklayarak aynı dosyada yargılanan birçok kişiye hazırladığı iddianameyle ceza yağdırılmasını mahkeme heyetinden talep eden savcı, FETÖ cemaat üyesi olduğu gerekçesiyle görevden alınarak tutuklandı. Bu durum bile aslında eş başkanımız Çetin ve beraberinde yargılananların, ülke düşmanı, halk düşmanı FETÖ üyesi savcılarca nasıl haksızlığa uğradıkları ve haklarının nasıl gasp edildiğini ortaya koymaktadır. 


Darbe girişimcisi halk düşmanı FETÖ cemaatcilerinin hazırladığı her şekliyle hukuki zeminden uzak bir mizansen olan fezlekelerle, iddianamelerle halkın belediye başkanlarını seçilmişlerini tutuklarken; tasfiye edilen bu FETÖ’cü savcıların ve hakimlerin yerine yeni gelen ve gerçekten hukuku savunacaklarını belirten hakim, savcılar bu halk düşmanlarının yaptığı hukuksuzluğa biran önce son vermeli  ve bir yıldır görevinden, halkından alıkonulan belediye eş başkanımızı tahliye ederek görevinin başına dönmesini sağlamalıdır. Ülkeye demokrasi ve hukuk ancak darbeci FETÖ cemaatinin ve beraberindekilerin halkları birbirine düşman etmek için kurdukları bu ve benzeri oyunları bozmakla gelir. 


Ülkemizde çatışmalı süreçle beraber gittikçe bozulan istikrarsızlığın sonucu olarak  Antep’te sivil korumasız insanlar bombaların hedefi olabilmekte ve çocuğu çocuk onlarcası bu istikrarsızlığın sonucu yaşamını yitirebilmektedir. Antep katliamını yapanları ve buna destek sağlayıp göz yumarak Kürt halkına düşmanlık yapanları nefretle kınıyoruz.'' denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 


Edremit |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler