son dakika haberleri

Çavuşoğlu: 'YGP'yi vururuz' ifademiz olumsuz karşılanmadı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rakka operasyonu için 'YGP'yi vururuz' ifademiz olumsuz karşılanmadı. YPG'nin olduğu yerde biz olmayız dedi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Çavuşoğlu: 'YGP'yi vururuz' ifademiz olumsuz karşılanmadı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 18.05.2017  12:57:00 eklendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV canlı yayınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretini değerlendirdi. Erdoğan'ın bu görüşmede söylediği "YPG saldırıda bulunursa hiç kimseye sormadan vururuz" ifadesinin olumsuz karşılanmadığını söyledi.

 

İşte Çavuşoğlu'nun o ifadeleri:

- Son bir ay içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın dünyanın en büyük 4 ülkesini ziyaret etti. Hindistan'da yaptığımız ziyaret bugüne kadarki en başarılı ziyaretti. Soçi'de gerçekleştirdiğimiz görüşme Rusya ile olan en verimli ziyaretti. Çin'le ikili düzeydeki temaslarımız, yaptığımız anlaşmara baktığımız zaman adeta yeni bir sayfa açtık. ABD'ye yaptığımız ziyarette çok önemliydi. İlk defa yüz yüze görüşüldü Sayın Trump'la. ABD ile ilişkilerimizi daha ileri götürecek bir platformun oluştuğunu söyleyebilirim. Görüş ayrılığı olan konularda bile belli prensip anlaşmalarına vardık. Sayın Cumhurbaşkanımız verilmesi gereken mesajları net bir şekilde verdiler. Arazideki tecrübelerimizle birlikte bazı konuların oluşturabileceği riskleri ve hangi adımları atmaları hangi adımlardan geri durmalarını söyledik. Tabi FETÖ'nün iadesi, savunma sanayiinde işbirliği gibi konuları da görüştük.

 

- YPG kendisine alan yaratmak için buralara gidiyor, DAEŞ için değil. O da terör örgütü o da. YPG'nin Rakka'ya girmesinin DAEŞ'ten kurtarmak değil, ilerde bağımsız devlet oluşturmak amacıyla bu operasyonlara girdiğini söyledik. Kendilerinin Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini böyle bir oluşuma izin vermeyeceklerini söylediler. DAEŞ'e karşı işbirliği için bizim de şartlarımız var. İçinde YPG'lilerin olduğu bir yerde biz olmayız.

 

- YPG'ye karşı angajman kurallarını uygularız.

 

- YPG'yi vururuz ifademiz olumsuz karşılanmadı.

 

- YPG'ye verilen silahlar bize karşı kullanılmayacak, sadace Rakka'da kullanılacak.


KAYNAK: TİMETÜRK


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler