son dakika haberleri

Canlı bombalar evine döndü! 5 bin 400 IŞİD'li Avrupa'da

ABD merkezli Soufan Center’e göre, son 2 yılda, 5 bin 400’den fazla IŞİD mensubu vatandaşı oldukları 33 ülkeye dönüş yaptı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Canlı bombalar evine döndü! 5 bin 400 IŞİD'li Avrupa'da
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 14.11.2017  17:53:00 eklendi.

 Merkezi ABD'de bulunan The Soufan Center isimli araştırma kuruluşu geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda Suriye ve Irak'ta IŞİD saflarında savaşmaya giden ve 2016-2017 yıllarında ülkelerine dönen “yabancı savaşçı” ların rakamlarını paylaştı.

 

Haberlere göre listede birinci sırada 3,400 kişi ile Rusya Federasyonu, ikinci sırada 3,200 kişi ile Suudi Arabistan bulunuyor. Listenin devamında 3 bin kişi ile Ürdün, 2 bin 900 kişi ile Tunus, bin 900 kişi ile Fransa ve bin 600 kişi ile Fas bulunuyor.


Türkiye'den gidenler ise yaklaşık bin 500 olarak kişi şeklinde açıklanırken, Türkiye'yi Almanya, İngiltere, Belçika, İsveç ve ABD vatandaşlaırnın izlediği belirtiliyor.


Star'ın haberine göre Soufan Center'in raporunda 900 dense de Türk istihbaratına göre bu sayı IŞİD'in çökmeye başladığı Temmuz, Ağustos ve Eylül ayılarında artış gösterdi. Habere göre gerçek sayı 5 bin 400.


TÜRKİYE HEDEFTE


Habere göre IŞİD'e katılımda ilk beşte dahi olmayan Türkiye'nin IŞİD'lilerin geri dönüşünde 'güzergah olarak kullanıldığı için' hedef ülke olması konusunda dikkatli olunmalı. Bu kapsamda artan operasyonlara işaret edilerek Emniyet birmlerinin teyakkuzd aolduğu belirtiliyor.


Sınırda Suriyeli göçmen kılığında Türkiye'ye giriş yapmak isteyen ya da operasyonlarda yakalanan 100'ün üzerinde IŞİD'li de tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler