son dakika haberleri

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kayıt altına alınma süresi uzatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, bazı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpe takılarak kayıt altına alınması ile hayvanların işletmeye giriş-çıkış bildirim sürelerinde değişikliğe gidildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kayıt altına alınma süresi uzatıldı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 01.12.2020  12:03:00 eklendi.

Tarım ve Orman Bakanlığının, "Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" ile "Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


 


VANLI ÇİFTÇİLER BİLGİLENDİRİLDİ


 


Van’daki Ziraat Odaları, sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları açıklamalarla ve bire bir gerçekleştirdikleri telefon görüşmeleriyle oda üyesi çiftçileri değişiklik hakkında bilgilendirdikleri öğrenildi.

İlçe Ziraat Odaları, sürenin uzatıldığına dair çiftçileri uyararak, kayıt altına alınmayan ve küpe işlemi yapılmayan hayvanların söz konusu işlemlerini tamamlamaları için gerekli başvurularını yapmalarını istedi. 


 


NE KADAR SÜRE TANINDI?


 


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, düzenlemeyle küpe takılarak kayıt altına alınma süresi, sığır cinsi hayvanlarda 3 aydan 6 aya, koyun ve keçi türü hayvanlarda (mera ve göçerler 9 aydan)  6 aydan 1 yaşına çıkartıldı. Hayvan sahipleri tarafından işletmeye hayvan giriş-çıkışı veya alım-satımlarda, 7 gün olan bildirim süresi 30 güne çıkarıldı. Tanımlama sürelerine bakılmaksızın her yaştan hayvanın küpelenmesi amacıyla İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonuna yetki verildi.


 


GÖÇER HAYVANLAR KONUSU


 


Öte yandan Bakanlığın, “Göçer Hayvanların Tanımlanması ve Nakilleri Hakkında Yönetmeliği” de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Buna göre, göçer hayvan sevk güzergâhı İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu tarafından belirlenecek. Göçer hayvan sevklerinde belirlenen güzergâh üzerinde gidiş ve dönüş için tek veteriner sağlık raporu yeterli olacak. Bakanlık, insan ve hayvan sağlığının korunması amacıyla, gerekli hallerde göçer hayvan sevklerine kısmi veya tam kısıtlama getirebilecek.


 


YURTİÇİ HAYVAN NAKLİ


 


Bakanlık tarafından aynı tarihteki Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, "Yurt İçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin Nakilleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" de yürürlüğe girdi.


Yönetmenliğe göre, daha öncesinde işletmeye belgesiz getirildiği tespit edilen hayvanlar için hayvan başına uygulanan idari para cezası yerine yapılan değişiklikle, nakil esnasında belgesi olmadığı tespit edilen hayvanlar için hayvan başına, nakil sonrasında işletmeye belgesiz getirildiği tespit edilen hayvanlar için hayvan sayısına bakılmaksızın işletme başına ceza uygulanarak işletmelere kaydedilmesi sağlanacak.


 

Prestij Haber: Adil HARMANCI 


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler