son dakika haberleri

Brexit - İngiltere ve AB yeniden anlaştı

İngitere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Londra ve Brüksel'in yeni bir Brexit anlaşması üzerinde mutabakata vardıklarını açıkladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Brexit - İngiltere ve AB yeniden anlaştı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 17.10.2019  23:39:00 eklendi.

Avrupa Birliği (AB) liderleri anlaşmayı onayladı. Anlaşma, İngiltere ve Avrupa Parlamentoları'nda oylanacak.

 

AB'nin Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında yeni anlaşmanın 4 ana unsurunu şöyle açıkladı:

 

Kuzey İrlanda, özellikle de mallar konusunda, AB'nin bazı kurallarına uymaya devam edecek. Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık'ın gümrük bölgesinde kalmaya devam edecek ancak AB'nin ortak pazarına "giriş noktası" olacak.


Ortak pazarın bütünlüğü muhafaza edilecek, İngiltere Katma Değer Vergisi'ne yönelik meşru istekleriyle ilgili olarak tatmin edilecek. Kuzey İrlanda Parlamentosu, 4 yılda bir bu kurallara bağlı kalmayı isteyip istemediği konusunda karar alabilecek. (Bu konuda salt çoğunluğun kararı yeterli olacak. Hem Kuzey İrlanda'nın Birleşik Krallık'ın parçası olarak kalmasını isteyenlerin de, hem İrlanda Cumhuriyeti'yle birleşmeden yana olan Cuımhuriyetçilerin ayrı ayrı onayı gerekmeyecek)


Kuzey İrlanda'yla ilgili hükümler dışında varılan anlaşma, çok büyük oranda eski İngiltere Başbakanı Theresa May'in geçen yıl AB'yle vardığı anlaşmayla aynı hükümleri içeriyor.

 

İngiltere, en az 2020 sonuna kadar AB'nin ticari kurallarına uymaya devam edecek. Londra'nın Brüksel'e ödeyeceği tahmini "boşanma ücreti" 39 milyar sterlin olacak. İngiltere'deki AB ve AB üyesi ülkelerdeki İngiltere vatandaşlarının tüm hakları garanti altına alınacak.


Dünya |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler