son dakika haberleri

Botan Kapıköy’ü meclise taşıdı!

HDP Van milletvekili Lezgin Botan Kapıköy’ü meclise taşıdı!

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Botan Kapıköy’ü meclise taşıdı!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 14.02.2018  14:38:00 eklendi.

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, son iki gündür gündemden düşmeyen Kapıköy Sınır Kapısında yaşanan sorunları Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye sordu.Van’ın ekonomisine can suyu olan İranlılar’ın ziyareti ile hayat bulan Kapıköy’de bir kez daha Van’a yakışmayan görüntüler ortaya çıktı. Daha önce çeşitli sıkıntılar yaşayan ve gümrük geçişleri şikayete konu olan İranlılar’ın önceki gün yayınlanan video görüntüleri kenti ayağı kaldırdı. Soğuk havada, çamur içinde bekleyen İranlıların balık istifi gibi biriktirilip bir anda izdihama dönüşen görüntülerine tepki yağdı. Kısa sürede kentin gündemi olan Kapıköy’de yol çalışması başlatılırken, HDP’li vekil Lezgin Botan yaşananları meclis gündemine taşıyarak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye sordu.

 


BOTAN: ONUR KIRICI BİR MUAMELEDİR

 

Botan verdiği önergede, Van’ın İran’a açılan kapısı konumundaki Kapıköy Sınır Kapısı’nda kaydedilen bir videonun sosyal medya ortamında paylaşıldığını ve daha sonra da yerel basında yoğun bir şekilde yer aldığını belirtti. Botan, “Söz konusu videoda; sınır kapısında İranlı turistlerin çamur deryasına dönmüş alanda bekletildikleri, çeşitli hakaretlere maruz kaldıkları, ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kadın ve çocukların çığlıklar attıkları görülmektedir. Dolayısıyla Van ile İran arasında bulunan Kapıköy Sınır Kapısı'nın eksiklikleri ve sınırlı saatlerde açık olması İranlılar için işkenceye dönüşmüş durumdadır. Cazibe merkezi haline getirileceği söylenen Van’da İranlı turistlerin maruz kaldığı uygulama ve hakaretler, şehrimizin misafirperverlik değerleriyle uyuşmayan onur kırıcı bir muameledir.” Dedi.


“GÖRÜNTÜLER ÜZÜNTÜYLE KARŞILANMIŞTIR”


Botan konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Diğer taraftan da 2017 yılında 500 bini aşkın İranlı yurttaşın Van’ı ziyaret etmesiyle Van esnafının yüzünün güldüğü bilinmektedir. Bu yönüyle İranlı turistler, adeta Van ekonomisinin en önemli kaynağı haline gelmiştir. Aynı şekilde Kapıköy Sınır kapısı, Van’ın Ortadoğu pazarına açılmasını sağlayan bir pencere görevi de görmektedir. Özellikle Van esnafının vergi borçları altında ezildiği ve istihdama yönelik yatırımların yapılmadığı bir dönemde sınır kapıları büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle sosyal medyada paylaşılan görüntüler, Van kamuoyu tarafından üzüntüyle karşılanmıştır. Çünkü bu görüntüler, farklı sınır kapılarının açılmasının talep edildiği ve Van’da İran konsolosluğunun açılması yönünde girişimlerin olduğu bir döneme denk düşmemektedir.”


 


“YAŞANANLARA İLİŞKİN İNCELEME BAŞLATILDI MI?”


 


HDP’li Botan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye şu soruları yöneltti:


“1 – Van’ın Saray ilçesinde bulunan Kapıköy Sınır Kapısı’nda İranlı yurttaşların hakaretamiz uygulamalara maruz kaldığı, çamur deryası içinde geçiş yapmaya çalıştıkları, kadın ve çocukların ezilme tehlikesi geçirdiği görüntülerden haberdar mısınız?


2 – Kapıköy Sınır Kapısı’nda İranlı yurttaşların maruz kaldığı uygulamalara ilişkin herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatılması düşünülmekte midir?


3 – Kapıköy Sınır Kapısı’nda ortaya çıkan görüntülerin nedenleri nelerdir? Yurttaşların keyfi uygulamalara maruz kaldığına yönelik iddialar araştırılmış mıdır?


4 – İranlı turistlerin ve ticaret yapan yurttaşların geçişlerinde kolaylık sağlanması amacıyla alınan tedbirler nelerdir?


5 -  Kapıköy sınır kapısına Bakanlığınızca her hangi bir denetimde bulunulmuş mudur? Denetim yapılmışsa olumsuz bir durumla karşılaşılmış mıdır?


6 - Bölgenin ekonomisini canlandırmak amacıyla Bakanlığınızca Kapıköy Sınır Kapısı’na ilişkin yapılan çalışmalar nelerdir?


7 – Kapıköy Sınır Kapısı’ndan son beş yılda Van’a giriş yapan yurttaşların yıllara göre sayısı nedir?


8 – Kapıköy Sınır Kapısı’ndan Van ile İran arasında son beş yılda gerçekleştirilen ticaret oranının yıllara göre dağılımı nedir?”


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler