son dakika haberleri

Borc yiğidin kamçısıdır inanışına nispet böyle olur - EKONOMİ HABERLERİ

BDDK kişiye özel kredi ve faiz dönemini başlatıyor...

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Borc yiğidin kamçısıdır inanışına nispet böyle olur - EKONOMİ HABERLERİ
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 01.06.2011  08:45:00 eklendi.

 

Borcuna sadık olana iyi haber

BDDK kişiye özel kredi ve faiz dönemini başlatıyor...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Torba Kanun’daki düzenleme ile “risk merkezi”nin Türkiye Bankalar Birliği nezdinde ayrı bir yapıya kavuşmasına değinerek, bu risk merkezinin önümüzdeki dönemde bankacılık verilerinin yanı sıra belediyelerin ASKİ, İSKİ, EGO ve telefon ödemelerine ilişkin bilgileri de içereceğini kaydetti.

Bilgin, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Bundan belki 2-3 yıl sonra bir müşteri araba almak için bayiye gittiğinde, kendisinin izniyle kendisine ait kredi tarihçesi sorgulanabilecek, o kişi ödemelerine sadıksa, ona iyi koşullarda bir ödeme planı verilecek. Başka bir kişi ise, farklı ödeme alışkanlıkları varsa, ona farklı maliyet çıkarılacak. Önümüzdeki yıllarda risk merkezinin iyi çalışmasının, hem halkımızın ödeme alışkanlıkları hem de kredi piyasasının daha iyi işlemesi anlamında çok önemli olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

KREDİ BÜYÜMESİ YÜZDE 20 OLACAK

Sektörde kredi büyümesinin şubat ve mart aylarında yüksek seyrettiğinin, bunun da, kredi maliyetlerinin yükseleceği beklentisi ve bununla ilgili haberlerin tüketimi kamçılamasının etkili olduğunu ifade eden Bilgin, 2010 yılında kredi büyümesi yüzde 34 iken, bu yılın ilk 5 ayında yüzde 11.1 olduğunu belirtti. Bilgin, “Yüzde 25’lik hedef anlamında, üstelik bu hedef 2011 yılını kapsamaktadır, kredi mekanizmasında kısmen de olsa yavaşlama söz konusudur.

Tahminimiz, bankalarımız ortalamada yıl sonunda bu hedef civarında büyüyecektir. Diğer yandan tarım, enerji, ihracat kredisi gibi cari açığa olumlu katkıda bulunan kredileri bir yana koyup analiz ettiğimizde, kredi büyümesi yüzde 20’ler düzeyinde bile olabilir” diye konuştu.

GAZETE HABERTURK


 |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler