son dakika haberleri

Birzeit Üniversitesi'nden dünya üniversitelerine 'İsrail'i boykot' çağrısı

Tarihi Filistin Birzeit Üniversitesi dünya çapında akademisyenlere açık mektup yazarak İsrail Üniversiteleri’nin akademik boykotu için çağrı yaptı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Birzeit Üniversitesi'nden dünya üniversitelerine 'İsrail'i boykot' çağrısı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 10.01.2018  12:56:00 eklendi.

 Palastine Chronicle'in Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar (BDS) Hareketi'nden aktarıdğına göre Tarihi Filistin Birzeit Üniversitesi, dünyadan birçok akademik kuruluş, öğrenci birlikleri ve binlerce akademisyenin desteğiyle İsrail'i ve suç ortağı akademik kuruluşların boykot edilmesi çağrısı yaptı. Çağrıya katılanlar arasında dikkat çeken isimlerden biri de Stephen Hawking. Hawking iki yıl önce hareketin çağrısına cevaben şunu yazmıştı:


"Birçok Filistinli akademisyenden e-postalar aldım. Boykota katılmamı söylüyorlardı. Bu açıdan İsrail'deki konferanstan çekilmem gerekiyor.”


BİRZEİT ÜNİVERSİTESİ


Birzeit Üniversitesi, yüzyıl önce Batı Şeria'nın Birzeit kasabasında küçük bir kız okulu olarak kuruldu. Şu anda Filistinliler'in yüksek öğrenimi üzerinde toplum bilincinin arttırılması, kültür ve direniş ile Filistin'in en prestijli üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Üniversite, işgal bölgesindeki üniversite aydınlanma ve çok kültürlü bir Filistin toplumu inşa etmekte ısrarcı olduğunu vurguluyor. BDS hareketi ise 170 Filistinli birlik, politik parti, mülteci ağı, kadın organizasyonları, uzman kuruluşlar, halk direniş komiteleri ve diğer Filistinli sivil toplum örgütleri tarafından başlatıldı.TIMETUKR | ÇEVİRİ 

 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler