son dakika haberleri

Başkale'de kadın emeği pazarında kilim atölyeleri kuruldu

Van’ın Başkale ilçesinde Başkale belediyesi bünyesinde Kadın Emeği Pazarı’nda halı kilim atölyeleri kuruldu.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Başkale'de kadın emeği pazarında kilim atölyeleri kuruldu
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 03.07.2019  20:10:00 eklendi.

Her motifinde farklı duyguları barındıran Başkale kilimlerine eski önemini kazandırmak amacıyla belediye bünyesinde kilim atölyeleri kuran Başkale Belediyesi, 9 kadını istihdam ediyor. Kadınlar, dokudukları kilimleri satarak aile bütçelerine katkı sağlarken, aynı zamanda yok olmaya yüz tutan değeri de yaşatıyor.


Başkale Belediye Eşbaşkanı Şengül Polat ve kadın meclis üyeleri, daha önce kullanılmayan Kadın emeği pazarında bulunan salonların düzenlenerek kadınların el emeği göz nuru ile üretim yapacağı atölyeleri gezdi. Atölyelerde çalışan kadın kursiyerleri ziyaret ederek, kurs eğitimi veren öğretmenlerden bilgi aldı.

 


 

Belediye olarak kadınların istihdamı önemsediklerini ve buna yönelik yerel ve ulusal projeler hayata geçireceklerini söyleyen Eşbaşkan Polat, "El emeği göz nuru sanatlarının kaybolmaması için çaba gösteriyoruz. Belediyemize ait olan kadın emeği pazarında bulunan dükkânlarda biri usta öğretici 9 kadın kursiyerimizin çalışabileceği atölyelere dönüştürdük. Kadınlar için yapılan bu iş hanında kadınların esnaflık yapacağı alanlar oluşturacağız. Kadınlar kendi el emekleriyle yaptıkları ürünleri satma fırsatı bulabilecekler.'' Dedi.


Başkale |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler