son dakika haberleri

Başkale’de ilk defa ‘ağrısız doğum’ yapıldı

Van’ın Başkale Devlet Hastanesinde ilk defa ağrısız epidural anestezi doğumu yapıldı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Başkale’de ilk defa ‘ağrısız doğum’ yapıldı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 27.02.2019  12:42:00 eklendi.

 Halk arasında “Prenses Doğum” olarak bilinen epidural anestezi ile normal doğum uygulaması Başkale Devlet Hastanesinde uygulanmaya başlandı.

 

Bu yöntemle dün dünyaya bir erkek bebek getiren ve ağrısız bir doğum geçirdiği için çok memnun olduğunu belirten Esma Güler (27), “Doktorlar bana bu yöntemi önerdiler. İlk doğumun çok ağrılı geçmişti, bu doğumda hiç ağrı hissetmedim. Ben bu ağrısız doğumu herkese tasfiye ederim. Çok memnun kaldım. Bu uygulamayı bütün annelere ve hastalara öneriyorum. Doğum esnasında hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bebeğim sağlıklı doğdu. Bende çok şükür sağlıklıyım” dedi. 

 

Uygulamanın Başkale Devlet Hastanesinde ilk defa yapıldığını belirten Anestezi Uzmanı Mehmet Yaldız ise, ağrısız doğum sonucunda Esma Güler’in sağlıklı bir erkek çocuğu dünyaya geldiğini söyledi. Güler, “Halk arasında bilinen ismiyle ‘Prenses Doğum’, bölgemizde çok fazla bilinmeyen bir yöntem. Bu yöntemle tıbbın önerdiği normal doğum gerçekleşmiş oluyor. Her işlemin olduğu gibi bu işleminde kontraksiyonları var. Ancak işlem doğru bir şekilde yapıldığı zaman kontraksiyonlar minimize oluyor. Rahat bir şekilde annelerimiz doğumlarını gerçekleştirebiliyor. Anne ağrı çekmediği için normal doğum olmasını kabul ediyor. Başkale’de şimdiye kadar 3 ağrısız doğum gerçekleştirdik. Hastalarımız çok memnun kaldı. Yakınlarına bu yöntemi tavsiye edeceklerini söylediler” ifadelerini kullandı. 
 

Doğumun başarılı geçtiğini aktaran Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Dr. Deniz Kıvrak da, bu yöntemle anne adaylarının ağrı ve sızı çekmeden doğum yapabildiğini ifade etti. Dr. Kıvrak, “Hastanın bizim açımızdan uyumlu olması ve komplikasyonlarının az olması açısından önem teşkil ediyor. Hastalar daha az ağrı çektikleri için daha çok tercih ediliyor. Buralarda yapılmıyordu. Başkale’de ilk defa bu yöntemle doğum gerçekleştirmiş olduk. Çok rahat bir doğumdur. Anne ve bebek açısından sıkıntısı çok olmayan bir doğum şeklidir” şeklinde konuştu. 


Başkale |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler