son dakika haberleri

Başkale’de bin 100 kadın kanser taramasından geçirildi

Van’ın Başkale Kaymakamlığının desteğiyle 6 ayda bin 100 kadın kanser taramasından geçirildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Başkale’de bin 100 kadın kanser taramasından geçirildi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 15.12.2017  11:22:00 eklendi.

 İlk olarak nisan ayında ilçeye bağlı Albayrak Mahallesi’ndeki sağlık ocağında görevli doktor tarafından başlayan kanser taraması, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından tahsis edilen araçlarla kadınlar Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilip ücretsiz muayene olmasıyla başlatıldı.

 

6 ayda bin 100 kadının kanser taramasından geçirildiğini ifade eden Başkale Kaymakamı Abdulselam Öztürk, “Başkale ilçemizin özellikle kırsal mahallelerinde yaşanan sağlık sorunlarının önemini biliyoruz. Her yıl çok sayıda vatandaşımız kanser hastalığına ilave oluyor. Sağlıklı bir toplum için kadınlarımızın önemi büyük. Evlerinden aldığımız kadın vatandaşlarımızı ücretsiz olarak gerekli kanser taramalarından faydalandırdık. Aile bütünlüğünün korunması için kadınların sağlıklı olması gerekiyor. Biz bu bütünlüğü korumak için kadınlarımıza destek olacağız. Erken teşhisin hayat kurtardığını yeniden hatırlatıp, herkesi tarama için duyarlı olmayı bekliyoruz” dedi.

 

Aile Hekimi Furkan Kınacı ise, bin 100 kadın içerisinde 14 servis kanseri şüphelisi, 29 meme kanseri şüphelisi, 47 kolon kanseri şüphelisi tespit edildiğini ve hastaların gerekli tedavi, kontrol ve takiplerinin sürdürüldüğünü söyledi. Kınacı, “Projeye ciddi destek sağlayan Kaymakamımız Abdulselam Öztürk’e sonsuz teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
 

Yerliharman Mahallesi’nde ikamet eden 46 yaşındaki İsminaz Kılıç da, kırsal mahallede yaşadıklarını belirterek, “Hastaneye gitme imkanımız kısıtlı, bu yüzden hasta olduğumu bile bilmiyordum. Çok şükür hastalığım erken teşhis edildi ve kurtuldum. Sağlığım yerinde şimdi, Allah devletimizi ve Kaymakamımız Abdulselam Öztürk’ü başımızdan eksik etmesin. Çok faydalı bir hizmet, bu çevreye de örnek oldu. Doktorlarıma da sonsuz teşekkür ediyorum, Allah hepsinden razı olsun” şeklinde konuştu


Başkale |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler