son dakika haberleri

Bakanlar Kurulu'ndan flaş kararlar

Olağanüstü Halin 3 ay daha uzatıldığını Bakanlar Kurulu kararı Meclis’e gönderildiği açıklayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Irak’taki gayrimeşru referandum sonrası Türk hava sahasının Irak’ın kuzeyine kapatıldığını ifade etti.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Bakanlar Kurulu'ndan flaş kararlar
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 16.10.2017  21:29:00 eklendi.

 Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, OHAL’in 3 ay daha uzatılması kararı alındığını, Türk hava sahasının Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) kapatıldığını, çaya yapılan yüzde 20 zammın geri alındığını açıkladı.

 

Somali’de yaşanan terör saldırısına ilişkin de açıklamalarda bulunan Bozdağ, Türkiye’nin yaraları sarmak üzere yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bozdağ, “Bugün 35 yaralının Türkiye’ye ulaşması ve Ankara’da tedavi altına alınmasını bekliyoruz” dedi.

 

Ayrıca Deniz Baykal’ın rahatsızlığına ilişkin de açıklamada bulunan Bozdağ, “Sayın Baykal’a hükümetimiz adına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Umarız ki kısa sürede sağlığına kavuşur ve siyasi hayatında ülkemize ve milletimize hizmetine kaldığı yerden devam eder” diye konuştu.
 

ÇAYKUR Yönetim Kurulunun çay fiyatlarına yüzde 20 oranında zam yapma kararını hatırlatan Bozdağ, “Bakanlar Kurulumuz bu konuyu ele aldı, yüzde 20 yapılan zammın geri alınmasını kararlaştırdı. ÇAYKUR Yönetim Kurulu, Bakanlar Kurulunun aldığı karar sonrasında yapılan yüzde 20 zammı geri alacaktır” şeklinde konuştu.


“Türk hava sahası IKBY'ye kapatıldı”

 

Türk hava sanasının IKBY’ye kapatılması konusunda MGK’da alınan tavsiye kararına ilişkin Bakanlar Kurulunun aldığı kararı değerlendiren Bozdağ, “Bundan sonra Türk hava sahasını kullanarak hiçbir uçak IKBY’nin bulunduğu yerdeki havaalanlarına uçamayacak ve oradan kalkan hiçbir uçak Türk hava sahasını kullanamayacak” dedi.

 

Türkiye-Irak arasındaki İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Irak Hükümeti'ne devri konusundaki çalışmalar konusunda MGK tavsiye kararına ilişkin ise Bozdağ, “Bakanlar Kurulunda İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Irak Hükümeti'ne devri çalışmasının kararı verildi ve bu çalışmalar başlatıldı” diye konuştu.

 

“OHAL’in 3 ay daha uzatılmasını karara bağlamıştır”

 

MGK’nın süresi dolmak üzere olan OHAL özel gündemi ile toplandığını kaydeden Bozdağ, “MGK, OHAL’in 3 ay daha uzatılmasını Bakanlar Kuruluna tavsiye etti. Ardından toplanan Bakanlar Kurulu, FETÖ, PDY-PKK-KCK, DHKP-C, DEAŞ ve bilumum terör örgütleri ile daha etkin mücadele etmek, hızlı kararlar almak, alınan kararları hızlı uygulamak, OHAL’i gerekli kılan şartların ortadan kaldırılmasını sağlamak, demokrasimizin, hukuk devletinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması maksadıyla alınan tedbirlerin devamlılığını temin etmek maksadıyla OHAL’in 3 ay daha uzatılmasını karara bağlamıştır. Alınan karar TBMM Başkanlığına gönderildi” şeklinde konuştu.

 

Bozdağ, “Sadece terör örgütleri, teröristler ve destek verenlere karşı OHAL döneminde alınan tedbirler ve kararlar uygulanmıştır, bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir. Parlamentonun kabul etmesi halinde OHAL 3 ay daha uzatılmış olacaktır” ifadelerini kullandı. 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler